gko_9336.jpg

Saopštenja

05.05.2017. - 19:37

Obraćanje predsednika Nikolića povodom Dana Garde

Beograd, 05. maj 2017. godine - OBRAĆANjE PREDSEDNIKA REPUBLIKE POVODOM DANA GARDE, DANA CENTRA ZA PRIMENjENU MATEMATIKU I ELEKTRONIKU I DANA OSNIVANjA JEDINICA I USTANOVA VOJSKE SRBIJE

Izuzetno mi je zadovoljstvo da i ove godine Dan Garde, elitne jedinice Vojske Srbije, proslavim zajedno sa vama i da povodom jubileja, 50 godina rada Centra za primenjenu matematiku i elektroniku i 10 godina od formiranja i osnivanja Jedinica i ustanova Vojske Srbije, uručim zaslužena odlikovanja. Svim pripadnicima odlikovanih jedinica i ustanova odajem priznanje za predani rad, uveren da će i ubuduće nastaviti sa uspešnom realizacijom svih namenskih zadataka. Neka dodeljena odlikovanja vama budu podstrek, a drugima primer koji bi trebalo da slede.

Dame i gospodo,

Garda je jedinica vojničke časti i vojničkih vrlina koja postoji gotovo koliko i moderna srpska država. Velikim žrtvama i hrabrošću izboreno pravo srpskih ustanika na oružje, oličeno je u prvoj četi Garde formiranoj u Požarevcu, davne 1830. godine.

Mnogi istoričari kao dokument koji označava početak stvaranja  današnje moderne Vojske, smatraju pismo Kneza Miloša Obrenovića upućeno starešinama područnih nahija u kom traži da mu, po stasu i ugledu, iz zadružnih kuća odaberu najbolje momke za njegovu Gardu, te da ih do Ćurđevdana pošalju u Požarevac.

Visoke kriterijume, koje je odredio lično Knjaz, ispunila su 73 neoženjena mladića koja su, pod komandom Tome Vučića Perišića, otpočela svoje stasavanje u kneževe gardiste. Njihovim roditeljima Knjaz je poručio: „Svaki otac ili srodnik za čest da drži, kome se sin ili srodnik u Gardu primi". Od tada do dana današnjeg, nositi obeležja Garde znači nositi znamenje časti svoje otadžbine.

Uz neosporne vojničke vrline, hrabrost i odanost svojoj otadžbini, Garda je od samog početka negovala i srpsku kulturu. Samo godinu dana od formiranja prve gardijske čete, 1831. godine, formiran je i vojni orkestar „Knjaževsko-serbska banda" koji danas, oličen u Reprezentativnom orkestru Garde, baštini jednu od najdužih tradicija čuvara kulture na ovim prostorima. Taktovi veličanstvenog „Marša na Drinu", uz čije je zvuke srpska vojska prolazila sve nedaće i pobeđivala, pisani su rukom načelnika orkestra Kraljeve Garde, Stanislava Biničkog.

Ponosni na svoje pretke, pamtimo i poštujemo nesalomivu snagu i volju gardista koji su pre jednog veka, tokom povlačenja srpske vojske prema Grčkoj, nosili na rukama kralja Petra Prvog Karađorđevića preko zaleđenih albanskih planina. Jednakom požrtvovanošću i odanošću, na sličan način zbrinuli su i vrhovnog komandanta Srpske vojske, prestolonaslednika Aleksandra Karađorđevića koji je, teško obolevši u Skadru, odbio ponudu saveznika da se evakuiše za Italiju i ostao uz svoj narod i svoju vojsku.

Nakon oporavka, u julu 1916. godine, gardisti su prebačeni sa Krfa u Solun gde su dali svoj pun doprinos u daljim borbama srpske vojske, proboju Solunskog fronta i gonjenju neprijatelja sve do oslobođenja Srbije.

U decenijama koje su usledile, gardisti su časno izvršavali svoje dužnosti, hrabro se suprotstavljajući svim pretnjama po bezbednost zemlje. I u Drugom svetskom ratu Garda je delila sudbinu zemlje i naroda. Jedan deo oficira pridružio se pokretu Jugoslovenske vojske u otadžbini, dok se drugi deo priključio partizanskim odredima čineći okosnicu jedinica Vrhovnog štaba. Osmorica od njih su, nakon rata, proglašeni za narodne heroje, a cela jedinica je odlikovana Ordenom narodnog heroja.

Garda i danas uspešno i visoko profesionalno izvršava postavljene zadatke u okviru sve tri misije Vojske Srbije, oslanjajući se uvek na svoje časno nasleđe i ponosno čuvajući svoju zemlju. Vaš strojevi korak na paradama u Beogradu, Moskvi i Pekingu, dostojanstveno stupanje i razvijena zastava Srbije u rukama gardiste, ispunila je ponosom sve naše građane.

Kao ogledalo časti, vojničke veštine i besprekorne spremnosti cele Vojske Srbije, sa izvanrednim gardijskim umećem vi ste prva slika naše zemlje i vojske sa kojom se susreću gosti Srbije – državni zvaničnici iz celog sveta.

Ponosan sam što sam svoj mandat predsednika Srbije obavljao okružen plavim gardijskim uniformama. Uveren sam da ćete, kao pripadnici jedinice koja je u svojoj časnoj istoriji šest puta odlikovana ordenom, nastaviti i u narednom periodu da odgovorno i savesno izvršavate sve svoje zadatke. Nastavite i dalje da čuvate čast i ugled Republike Srbije i mir i bezbednost njenih građana.

Oficiri, podoficiri, vojnici i civilna lica, pripadnici odlikovanih jedinica i ustanova Vojske Srbije, čestitam vam na dobijenim odlikovanjima i želim da ih sa ponosom i čašću nosite!

Pripadnicima Garde i Centra za primenjenu matematiku i elektroniku čestitam praznik, a svima želim uspeha u daljem radu, dobro zdravlje, ličnu i porodičnu sreću!

ŽIVELA VOJSKA SRBIJE!

ŽIVELA SRBIJA!

(Foto: Goran Kostić)

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).