cqysbxtuyaahwoa.jpg

Саопштења

08.10.2015. - 14:16

Председник Николић у званичној посети Словенији

Oбраћање председника Републике Србије Томислава Николића на заједничкој конференцији за медије председника Републике Словеније и председника Републике Србије

Уважени председниче Пахор,
Поштовани представници медија,
Даме и господо,

Председник Борут Пахор и ја смо констатовали да су политички односи Србије и Словеније достигли висок ниво и да у регионалним оквирима представљају пример одличне билатералне сарадње. Односе две земље карактерише развијен политички дијалог и сарадња у бројним областима.
Регион се суочава са катастрофалном мигрантском кризом која једнако погађа све земље. Србија је одговорно приступила том проблему и обезбедила безбедан пролазак мигрантима ка земљама које су одређене као њихова крајња дестинација. Предузете су одговарајуће мере и мигрантима се пружа основна здравствена и социјална заштита, обезбеђена је хуманитарна помоћ, уз поштовање људских права и достојанства. Актуелну кризу је могуће ублажити консензусом и договором на нивоу Европске уније. Земље нашег региона су реаговале на различите начине. Ја сам поносан на чињеницу да је Србија међу онима који су на кризу реаговали на најбољи могући начин. Нажалост, поједине земље региона нису биле спремне да се на одговарајући начин суоче са тим проблемом. Ми очекујемо да Европска унија учини додатне напоре да се поједине чланице понашају у складу са међународним правом, пре свега Повељом УН, Лисабонским уговором и бројним конвенцијама, протоколима и декларацијама.
Србија високо цени подршку Словеније у процесу евроинтеграција Србије, посебно у процесу отварања првих преговарачких поглавља без додатних условљавања. Посебно нам је важна исказана спремност Словеније да пружи билатералну развојну, техничку и експертску помоћ. Конкретизација сарадње биће реализована билатералним Програмом сарадње у области ЕУ интеграција.
Током разговора, известио сам председника Пахора да је пријем такозване републике Косово у УНЕСКО за нас апсолутно неприхватљив по више основа. Пре свега српска баштина је неотуђиви део бића српског народа, део његове историје, његова духовна вертикала. Друго, правно је неутемељен и негативно би се одразио на исхода планираних експертских разговора о заштити имовине Српске Православне Цркве и споменика српске културе на Косову и Метохији у оквиру дијалога Београда и Приштине. Насилним присвајањем српског наслеђа, Албанци са Косова и Метохије покушавају да фалсификују историју и индиректно подметну целом свету некакву косовску нацију као општеприхваћену чињеницу. Замолио сам уваженог колегу и драгог пријатеља председника Пахора, да не подлегне притисцима, да нам помогне и да покуша да разуме нашу исконску потребу да очувамо своје историјско наслеђе. Рекао сам председнику да је парадоксално то да Албанци говоре да су њихови манастири, а те манастире чува Кфор и косовска полиција управо од њих. Упркос чињеници да је Словенија „спонзорисала“ предлог Албаније да се захтев за пријем у чланство Косова у УНЕСКО уврсти у дневни ред Извршног савета и томе што имамо супротне ставове око питања независности, позвао сам председника Пахора да уважи нашу аргументацију и да се у будућности словеначка страна постави уздржаније.
Србија придаје велики значај развоју економских односа са Словенијом, која је и традиционално, један од најзначајнијих трговинско-економских партнера и инвеститора. Председник Пахор и ја смо констатовали да је спољнотрговинска размена стабилна и да треба да уложимо додатни напор да се размена која је до јула ове године достигла 497,8 милиона евра значајно увећа. Председнику Пахору сам предочио предности споразума слободној трговини које Србија има са Руском Федерацијом, Европском унијом, Белорусијом, Казахстаном и Турском и могућностима заједничке сарадње било да се ради о заједничком производу или о додатним олакшицама за привреднике и подстицајима за инвеститоре.
Што се тиче сарадње у области инфраструктуре, Србија поздравља словеначку иницијативу да се потпише Писмо о намерама о изградњи Алпско-западнобалканског железничког теретног коридора који повезује Аустрију, Хрватску, Словенију, Србију, Бугарску и Турску.Такође је веома важна реализација реконструкције Коридора 10 и развоја одговарајуће железничка инфраструктура.
Желео бих на крају да вас обавестим и да ћемо председник Пахор и ја заједно отворити споменик великану светске науке Михајлу Пупину и на тај начин још више учврстити пријатељство два народа и две државе.

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).