Božanski nektar sa podneblja Srbije

Najbolje iz Srbije

02.07.2021. - 09:30

Božanski nektar sa podneblja Srbije

Duga je tradicija pravljenja vina u našoj zemlji. Prelepi vinogradi i različite sorte grožđa, koje se uzgajaju širom Srbije, daju mnoga poznata vina. Vinski sektor se razvija, a tome posebno doprinosi trud pojedinaca, koji neguju ljubav prema vinu i svom kraju

Leskovac, grad dobrog roštilja, postaje i grad dobrog vina

 
„Vino ne daje ljudima ništa novo, ono samo pokreće ono što je u čoveku uspavano“. Prava potvrda ovog citata o piću bogova, vinu, jeste mladi, ali itekako uspešan i ambiciozan vinar Dušan Nikolić iz sela Bogojevca, pokraj Leskovca. Iako je u detinjstvu i dečačkim danima ljubav prema sportu bila njegova vodilja za upisivanje željenog fakulteta, u njemu je ipak spavala usijana vatra njegove budućnosti o kojoj verovatno nije ni maštao. Uspeo je da registruje svoju sopstvenu vinariju Aquila, pokazavši da sakriveni snovi mogu otvoriti nova vrata. Ovaj dvadesetsedmogodišnji mladić iz Bogojevca, u Leskovcu je završio osnovnu školu i gimnaziju. Košarka, karate, folklor i šah bile su omiljene aktivnosti kojima je ispunjavao svoje slobodno vreme.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Najveći trag ostavio je u košarci, gde kao junior postigao odlične rezultate i postao najbolji strelac lige dve godine u nizu. Sa svojih 16 godina nastupao je za prvi tim svog košarkaškog kluba u drugoj Srpskoj ligi, a po završetku srednje škole napušta profesionalno bavljenje sportom i upisuje Fakultet sporta i fizičkog vaspitanja u Beogradu. U međuvremenu, ljubav prema vinu Dušan pretvara u realnost. Dobija zvanje somelijera i postaje redovni član udruženja somelijera Srbije. Permanentni rad na daljem usavršavanju u oblastima koja se bave proizvodnjom vina, postaje novi opus Dušanovog zanimanja.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Po završetku studija i sticanja zvanja diplomiranog profesora fizičkog vaspitanja i sporta, odlučuje da se vrati u svoje rodno selo i započne osnivanje vinarije. Nastavkom porodične tradicije, oslonjen na iskustva generacija iza sebe, uz podršku porodice, podiže moderan zasad sa internacionalnim sortama po evropskim standardima i počinje novu epohu uspešne proizvodnje grožđa vrhunskog asortimana. Po najsavremenijim načinima projektovanja vinogradarskih parcela i podizanja samih zasada podiže vinograde u Babičkom vinogorju na prosečnoj nadmorskoj visini od 274 metra. Pažljivo odabrane sorte Šardone, Sovinjon Blan, Merlo i Kaberne Sovinjon prevode se u najkvalitetnije vino. Rezultat povoljnih klimatskih, reljefnih i zemljišnih faktora daje visok procenat šećera 23-26 odsto u grožđu, što predstavlja izuzetan potencijal za spravljenje snažnih i karakternih vina.
 
Svojim marljivim radom Dušan 2018. godine osniva Vinariju Aquila sa ciljem proizvodnje vrhunskih vina dobijenih od grožđa iz svojih zasada. Istrajnošću i ozbiljnim zalaganjem 2019. godine na tržištu se pojavljuju prve dve etikete vinarije sa ličnim tehnološkim „pečatom“ osnivača vinarije Dušana Nikolića.
 
Godine 2020. na skupštini Saveza vinara i vinogradara Leskovačkog rejona sa zaštitom geografskog porekla, izabran je jednoglasno za potpredsednika saveza.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Vinarija je značajno proširila svoje kapacitete proizvodnje od 10.000 litara, koliko je ostvareno tokom 2019. godine do 20.000 litara, koliko se očekivalo nakon obrade roda u 2020. godini.
Trenutno, u svom asortimanu vinarija poseduje vina kao što su: Bastion (crveno vino), Uvertira (suvo belo vino), Barok (suvo vino), Modus No.1 (suvo belo vino).
 
Dušan ulažuću u sadašnjost, ulaže u svoju budućnost. Nada se proširenju kapaciteta obradivih površina, sa dodatnim uzgojem novih sorta vinove loze. Sa trenutnim asortimanom od četiri različite vrste vina na tržištu, zadobio je poverenje potrošača.
 
„Godina 2019. je bila odlična. Odlične rezultate imamo i ocene za sama vina. Trudimo se da taj kvalitet održimo i nadamo se visokom kvalitetu i vrhunskim vinima. Voleo bih da zajedno uživamo u novim etiketama koje ćemo uskoro izbaciti na tržište“, istakao je Dušan, nadajući se da će Leskovac biti ne samo grad dobrog roštilja, već i grad dobrog vina.
 
 

Trstenička tradicija duga preko 50 godina

 
Vinogradarsko područje Trstenika odavno je poznato kao potencijalno jedno od najboljih u Srbiji. Upravo je tu dr Ljubivoje Pantić svojevremeno podigao vinariju „Stemina“ i nazvao je početnim slovima imena sina Stefana i ćerke Mine. Danas se u ovoj porodičnoj vinariji sa preko tri hektara vinograda i uz otkup grožđa proizvede oko 20.000 litara vina.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Vinarija istupa na tržište sa četiri etikete – „Rose Minna“ (pinnot noir), „Panta Rei“ (chardonnay), „Stephanos“ (cabarnet sauvignon) i „Draga“ (cabarnet sauvignun u amarone stilu).
 
Vinarija, dobro poznata celoj Evropi, dobitnica je mnogobrojnih priznanja. Septembra prošle godine, na najprestižnijem svetskom takmičenju vina u Londonu (Decanter Wine Awards), vinarija Stemina dobija dve nagrade - za „Panta Rei“ (berba 2018.) dobija 89 poena i bronzanu medalju, dok premijum vino „Draga“ (berba 2008.) u kategoriji vina ograničene serije, sa osvojenih 94 poena dobija srebrnu medalju.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Ova, kao i ranija takmičarska i izlagačka dostignuća, otvorila su vrata za plasman robe i na inostrana tržišta kroz izvoz u Kinu, Evropsku uniju i bivše jugoslovenske republike.
 
 

Južni Banat sa zasadima porodične vinarije

 
Privrednik iz Banatskog Karlovca – David Lukić, predstavnik je vinarije Galot, koja je osnovana je 2011. godine. Porodična vinarija, u vlasništvu Jovanovića, čiji zasadi se nalaze u Južnobanatskom regionu, deo su vinogorja Deliblatske peščare. Prosečna starost zasada je od pet do 12 godina.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Pod vinogradima 18 hektara, a vina koja proizvode su Chardonnay, Tamjanika, Rajnski rizling, Traminac, Cabernet Sauvignon, Pinot Noir, Pino Grigio, Merlo. Kapacitet vinarije je 120.000 litara, a dosadašnja godišnja proizvodnja je 40.000 litara.
 
„Naše vino je plod vinograda smeštenih na padinama Deliblatske peščare, koja je kao što se zna na mestu nekadašnje pustinje. Pomenute peščane dine su mesto gde se prostirala velika površina vinograda još u vreme Marije Terezije“, kaže privrednik David i dodaje da je upravo zahvaljujući njoj došlo je do naglog razvoja vinogradarstva u ovom delu Banata. Jedan od članova porodice Jovanović, David je ujedno i predsednik udruženja vinara i vinogradara Južni Banat.
 
Božanski nektar sa podneblja Srbije

Privatna arhiva

Vinarija Galot je moderno opremljena, sa inoks tankovima, kontrolisanom fermentacijom, koja omogućava da proizvedeno vino bude u skladu sa najvišim standardima. Vinarija poseduje i veliku degustacionu salu, uređenu u vinskom etno stilu, sa kapacitetom do 70 gostiju.
 
Kao uspešni proizvođači vina učestvovali su na brojnim sajmovima, a vino iz njihove vinarije osvajalo je zlatne medalje u raznim kategorijama. U planu im je i plasiranje proizvoda i van granica naše zemlje.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).