Carinski pečat iz Tise

Najbolje iz Srbije

30.11.2020. - 20:32

Carinski pečat iz Tise

Arheološka istraživanja na lokalitetu nedaleko od grada Bečeja donela su nova saznanja o srednjovekovnom utvrđenju i životu u njemu

U blizini Bečeja, nedavno su sprovedena istraživanja ostataka srednjovekovnog utvrđenja koje predstavlja jedinstven arheološki lokalitet u srpskom delu Potisja.
 
Na inicijativu Gradskog muzeja Bečej, tim arheologa, istoričara, ronilaca i drugih stručnjaka tokom leta sproveo je istraživanja kako na kopnu, tako i u vodi, kako bi utvrdio tačan izgled nekadašnje tvrđave, kao i stanje u kom se ostaci trenutno nalaze. Ovogodišnji radovi predstavljali su zapravo nastavak kampanje iz 2008. godine kada je Pokrajinski zavod za zaštitu spomenika kulture Novi Sad, u saradnji sa roniocima iz Italije, otvorio jednu arheološku sondu, čime su istraživanja i započeta.
 
Carinski pečat iz Tise

Privatna arhiva

Fokus istraživača ovoga puta predstavljao je ruševinski sloj iz doba miniranja tvrđave početkom 18. veka. To je najmlađi sloj na lokalitetu i u njemu je otkriven materijal koji govori o životu u samom utvrđenju za koje se pretpostavlja da je iz 14. veka, a možda i starije.
 
Tvrđava je služila kao rečna stanica na Tisi, za kontrolu plovidbe, carinjenje i skladištenje robe, a istovremeno su to i jedini značajniji ostaci srednjovekovne fortifikacije na Tisi jer nema sličnih duž njenog toka kraj Segedina, Titela ili Sente. U početnoj fazi u fokusu stručnog tima bila je procena stepena očuvanosti elemenata utvrđenja, kao što su kula, kapija, iskošeni ispusti na zidovima i slično.
 
Rukovodilac istraživanja je Raško Ramadanski, kustos arheolog Gradskog muzeja Bečej, koji je naveo da iskopina zavređuje pažnju kako za arheološko istraživanje, tako i zbog naučno-popularne primene.
„Nadamo se da će u skorijoj budućnosti ovaj lokalitet imati konkretnu primenu u promociji zavičajne istorije, lokalnog turizma i edukacije“, naveo je Ramadanski.
 
Carinski pečat iz Tise

Privatna arhiva

U podvodnom delu utvrđenja pronađene su zanimljivosti, poput hrastovih šipova, kao i keramičke posude i drugi vredni nalazi. Kako smo saznali od rukovodioca istraživanja, među pronađenim zanimljivostima je i pečatnjak voštanik za pečaćenje dokumenata, na kom se osim osmanlijskih znamenja, polumeseca i zvezde, nalazi i monogram na grčkom jeziku. Pretpostavlja se da je to pripadalo licu koje je radilo na carini ili pristaništu.
 
Iskopavanje je realizovano u saradnji sa Opštinom Novi Bečej, Gradskim muzejom Bečej, teritorijalno nadležnim Zavodom za zaštitu spomenika kulture iz Zrenjanina, Narodnim muzejom Zrenjanin, kao i Muzejom nauke i tehnike iz Beograda.
 
Što se tiče daljeg toka istraživanja, trenutno se radi elaborat o radovima i čeka se proglašenje ovog nalazišta za kulturno dobro, odnosno da ovaj lokalitet dobije zaštićeni status, što je zapravo jedan od ciljeva istraživanja.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).