Crkva Svetog Jovana Zlatoustog u Miljeviću

Najbolje iz Srbije

06.07.2022. - 09:30

Crkva Svetog Jovana Zlatoustog u Miljeviću

Istorijski podaci govore da miljevačka parohija postoji kao samostalna od polovine XIX veka, sa 90 domova. Pre toga, Miljević je pripadao baričkoj parohiji, a potvrda o tome nalazi se u izveštaju Maksima Ratkovića, egzarha beogradskog mitropolita iz 1733. godine

Prvi sveštenik u samostalnoj miljevačkoj parohiji je bio Antonije Pantić. Posle smrti sveštenika Antonija dolazi sveštenik Vule Stevanović, koji je 1864. godine, postavljen za paroha donjo-kruševičkog. Ostao je upamćen kao vatreni pristalica i inicijator za podizanje Osnovne škole u Miljeviću.
 
Crkva Svetog Jovana Zlatoustog u Miljeviću

Privatna arhiva

Treći sveštenik u selu, Kosta Ilić, postavljen je za paroha 1895. godine i službovao je do 1918. godine. U vreme bugarske okupacije bio je internirac u Bugarskoj u Eski Džumaji.
 
Poslednji stalni sveštenik u selu bio je Aleksandar Mihaila Kolesnikov. U vreme revolucije u Rusiji bio je mobilisan za Carsku vojsku. Nema pisanih tragova ni svedočanstava da je u Miljeviću bilo crkve. Postoje predanja o zapisima ispod kojih su se obavljala bogosluženja, ali sada tih starih zapisa nema.
 
Crkva Svetog Jovana Zlatoustog u Miljeviću

Privatna arhiva

Ideja, a pre svega iskrena želja da i Miljević po ugledu na okolna sela sazida sebi bogomolju je postojala duboko ukorenjena u svesti naroda. Tome su najverovatnije doprinela i česta premeštanja sela u raznim okolnim parohijama. Prvi radovi na podizanju novog hrama u Miljeviću, a po blagoslovu Episkopa braničevskog Gospodina Ignatija počeli su 2006. godine.
 
Crkva Svetog Jovana Zlatoustog u Miljeviću

Privatna arhiva

Određen je plac koji je poklonio Živorad Mitrović iz Miljevića. Devetog jula 2012. godine počelo je zidanje crkve, da bi iste godine, do novembra meseca bila ozidana. Crkva je izgrađena u moravskom stilu, sa zvonikom u svom sastavu. Ovaj stil karakteriše osnova crkve u obliku trolista, odnosno trikonhosa. To je crkva sa osnovom upisanog krsta, kojoj su, uz oltarsku, pridodate dve pevničke apside sa južne i severne strane. Crkva je posvećena sv. Jovanu Zlatoustom. Jedina je i jedinstvena Crkva u Eparhiji požarevačko-braničevskoj posvećena u slavu i čast ovom slavnom svetitelju i najčuvenijem propovedniku u istoriji hrišćanske Crkve. Crkva još nije freskopisana, ali to svakako jeste plan za budući period. U crkvi je postavljen lipov ikonostas u duborezu, rad majstora Zvonimira Stevića iz Kasidola. Ikone u vizantijskom stilu sa pozlatom za ikonostas uradio je Slobodan Janićijević iz Jagodine. „Do današnjih dana trudom pojedinaca i blagočestivog naroda, pre svega ovog sela, Ministarstva pravde – uprave za saradnju sa crkvama i verskim zajednicama, opštine Golubac, manastira Tumane i Mesne zajednice Miljević, urađeno je mnogo, a za ovu godinu planirano je i uređenje spoljašnje fasade“ istakao je sveštenik Goran Nedeljković.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).