Najbolje iz Srbije
09.11.2020. - 09:30
Gvozdeno vino baka Kate
U blizini Vršca, u Kupiniku, nalaze se zasadi kupina od kojih meštani ovog kraja prave džemove i slatko, a od pre desetak godina jedna porodica počela je da proizvodi i čuveno kupinovo vino
Sve do unazad desetak godina u opštini Plandište nisu ni sanjali da će jednoga dana ova mala opština postati prepoznatljiva i po vinu i to ne bilo kakvom, već po kupinovom vinu. Ova lepa priča o proizvodnji kupinovog vina, u Južnom Banatu poznatom pod nazivom „Dušanovo kupinovo vino“, počela je zahvaljujući porodici Tatalović iz sela Kupinik, koje se nalazi skoro na samoj granici sa Rumunijim. Selo je svoje ime dobilo upravo po bogatom obodu divljih kupina od koji su sve domaćice pravile ukusne sokove, slatko, džemove. Vino se prvilo kao lek.
Porodica Tatalović prva je izgradila vinariju i počela da proizvodi vino od kupina u ovoj opštini. A sve je počelo od baka Katice – Kate, od koje je Dušan Tatalović nasledio recepturu za proizvodnju vina. Baka Kata je u mladosti imala problema sa anemijom koju je uspela da pobedi zahvaljujući kupinama koje su rasle oko sela od kojih joj je tada majka pravila kupinovo vino, u narodu poznatije kao "gvozdeno vino". Kako su godine odmicale, receptura se usavršavala, proizvodnja se širila, „Dušanovo kupinovo vino“ postajalo je sve poznatije i dostupnije sve većem broju potrošača. Dušan je u međuvremenu zavšio Ekonomski fakultet u Subotici nakon čega je čvrsto odlučio da se vrati u selo odakle su potekli njegovi baka i deka i posveti se svom dotadašnjem hobiju koji u kratkom roku pretvara u porodični posao.
Tatalovići su verni svojim korenima i domaćem ognjištu tako da, iako žive u gradu, najveći deo vremena provode u Kupiniku gde imaju svoju vinariju za proizvodnju kupinovog vina nakon što su podigli nove zasade kupine, kako bi opravdali ime sela koje neizmerno vole. Zasadi kupine se trenutno prostiru na površini od 1,5 hektar, dok je kapacitet vinarije 13.000 litara, sa tendencijom daljeg širenja.
Pokazalo se da selo voli Tataloviće, jednako kao što oni vole svoj Kupinik. Kupine su počele lepo da rađaju. San trinaestogodišnjeg dečaka polako je počeo da se ostvaruje.
Danas nema manifestacije u Južnom Banatu, u Rumuniji i svuda gde izlaže Turistička organizacija Vojvodine da nema Dušanovog kupinovog vina za koje kaže da ga odlikuje izražena rubin crvena boja, karakterističan miris na kupinu i slatkasto-kiselkasti ukus. Dušan planira i proizvodnju vinskog destilata od kupina koji će se proizvoditi po ugledu na francuske konjake, i predstavljaće jedinstven proizvod kako na domaćem, tako i na inostranom tržištu. Pored širenja zasada kupina i same proizvodnje kupinovog vina Tatalovići planiraju da svoju ponudu razviju i u turistički proizvod koji će privlačiti turiste u ovaj deo Srbije i malu opštinu Plandište proslaviti i po kupinovom vinu.
Tekst pripremila: R.G.