Najbolje iz Srbije
19.08.2021. - 09:30
Jubilej prve srpske kuće jezika i pisma
Muzej jezika i pisma u Tršiću obeležio je deset godina postojanja, a tim povodom loznički Centar za kulturu „Vuk Karadžić“, koji se stara o njemu, priredio je dvodnevni program pod nazivom „Jezik u (ne)materijalnom kulturnom nasleđu“
U ovom muzeju, o kojem se s pravom govori kao o prvoj srpskoj Kući jezika i pisma, do sada su organizovane mnoge izložbe, kako ovde i u drugim gradovima u Srbiji, tako i izvan naših granica - u Ljubljani, Beču, Hamburgu, Frankfurtu, Solunu, a ugostio je i druge muzeje koji su se ovde predstavljali svojim programima kroz različite radionice i letnje škole jezika.
Jezik je neodvojiv od naroda i prema njemu se moramo odnositi kao prema našem ličnom, poštovati ga u svakoj prilici. Vuk je rekao da su tri najsvetije stvari jednog naroda zakoni, jezik i običaji, a mi danas u Tršiću imamo naučno-obrazovni kulturni centar gde mladi mogu da izučavaju naš jezik u najboljim uslovima.
Dani Muzeja jezika i pisma otvoreni su izložbom „Pisanje, štampanje, digitalizacija - promene zajednica i zamišljanja“, autorke Ane Čugurović, kustosa etnologa-antropologa u muzeju.
Na desetak panoa prikazan je put od pisanja, preko prvih štampanih tragova, do digitalizacije kojom se danas čuvaju svi ti pisani i štampani tragovi. Jezik je živ i on se kroz različite načine izučava, kao što je to nekada radio Vuk Karadžić, kroz izučavanje i upoređivanje narodnog i književnog jezika. Kulturni identitet jednog naroda je jezik i zato je značajno što ovakav muzej postoji.
Muzej jezika i pisma nastoji da kroz interaktivan odnos sa posetiocima sačuva savremene navike govornika srpskog jezika na svim nivoima jezičke upotrebe i da ukaže na promene i uzroke promena u srpskom jeziku.
Povodom prvog jubileja Muzeja jezika i pisma, desete godišnjice postojanja, u Tršiću je održano onlajn predavanje „Iz usta naroda u pero velikog pisca“, o kratkim govornim oblicima u „Znakovima pored puta“ Ive Andrića. Taj poduhvat u prvoj srpskoj kući jezika i pisma je predstavila profesorka emeritus dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović, podsetivši na šezdesetu godišnjicu od uručenja Nobelove nagrade tom srpskom piscu.