Najbolje iz Srbije
27.09.2023. - 09:30
Kuća Bore Dimitrijevića Piksle
Leskovac, kao jedan od starih gradova Srbije, otvara svoja vrata svima koji u njega svrate. Grad koji leži na slivu pet reka, grad roštilja i karnevala, ujedno je i grad starih zdanja i bogatih priča o njima. Jedno od tih zdanja je i kuća Bore Dimitrijevića Piksle
Kuća Bore Dimitrijevića Piksle, danas poznata kao „Gradska kuća“, izgrađena je 1850. godine. Sagrađena je za porodicu Dimitrijević, predsednika Prvostepenog suda u Leskovcu, njegovu suprugu i sina Boru. Kuća postoji više od 150 godina i predstavlja tipičan primer kuće balkanskog stila.
Nakon Drugog svetskog rata bila je dom Narodnog muzeja. Nakon preseljenja muzeja bila je van upotrebe do 1978. godine kada je na inicijativu Narodnog muzeja pokrenuta restauracija. Idejni projekat za stalnu muzejsku postavku urađen je 1995. godine. Ova kuća je tokom vremena pretrpela dosta izmena, ali su u pojedinim delovima ostala prvobitna vrata i tavanice od drveta. Vidljivi elementi, poput fasade i krovne konstrukcije, u potpunosti su rekonstruisani.
Kuća Bore Dimitrijevića Piksle je jedna od najznačajnijih za grad jer predstavlja tipičnu kuću starog Leskovca, kakvih je malo očuvanih. Pod zaštitom je države i predstavlja nepokretno kulturno dobro. Bogatstvo jednog grada i njegovih žitelja upravo se ogleda u očuvanju istorije, i tradicije i pravljenju spone sa modernim i savremenim.
Ova kuća danas dočarava život u leskovačkom kraju s kraja 19. i 20. veka. U ovoj „Gradskoj kući“, na inicijativu akademika Petra Vlahovića, 2002. godine otvorena je stalna muzejska postavka i nju čine upravo eksponati koji datiraju iz tog perioda.
Leskovac je bogat kulturnim dešavanjima i manifestacijama koje su poznate širom Srbije i regiona. Jedna od popularnijih manifestacija je Karneval koji se organizuje početkom jula, a upravo ova kuća je mesto prijema i dočeka mnogih karnevalskih grupa iz zemlje i okruženja.
Leskovac, na čelu sa gradonačelnikom dr sci. med. Goranom Cvetanovićem, izuzetno ulaže u sve sfere društvenog života. O tome svedoče mnoga kulturna dešavanja i manifestacije koje se održavaju u Leskovcu i koje su iz godine u godinu sve posećenije poput Roštiljijade, Leskovačkog leta, Karnevala, Liffe-a, festivala Joakima Vujića... Leskovčani se trude da od zaborava sačuvaju mudrost starih izreka, a jedna od njih kaže: „Gledaj napred, ali se osvrni i nazad“. Ova misao upravo nas uči o važnosti stvaranja novih vrednosti, uz istovremeno čuvanje starih, tradicionalnih dela jednog naroda, jednog grada, jedne države.