Najbolje iz Srbije
12.07.2023. - 09:30
Moć znanja i aktivizma
Apsolventkinja Pravnog fakulteta u Nišu Anabela Saćipović (24) jedna je od najuspešnijih i društveno najangažovanijih mladih Romkinja u Nišu. Ona je takođe jedan od najboljih primera inkluzije mladih ljudi u sve sfere društva i pobede nad stereotipima
Iako ima tek 24 godine, Anabela se može pohvaliti učešćem u velikom broju projekata nevladinih organizacija, kao i jednogodišnjim volonterskim radom u Kancelariji za lokalni ekonomski razvoj Grada Niša.
Relativno rano je počela da se time bavi, jer je njena baka Ana Saćipović, osnivačica Udruženja Romkinja „Osvit“. U tom udruženju Anabela radi kao vršnjački edukator u osnovnim i srednjim školama. Sa decom obrađuje različite teme kao što su vršnjačko nasilje, korupcija, rodna ravnopravnost i zdravi stilovi života. Osim toga, angažovana je i u Asocijaciji mladih volontera, koja okuplja stotinak mladih iz cele Srbije. To su uglavnom mladi Romi, ali ima i neroma i izbeglica.
„O Romima vladaju negativni stereotipi, a mi se trudimo da pokažemo drugačiju sliku. Dosta Roma sada upisuje srednju školu i fakultet. Na Pravnom fakultetu nas ima desetak, a na ostalim fakultetima makar po jedan, ali uglavnom više. To još nije dovoljno, ali ukoliko se pogleda kako je bilo pre deset godina, situacija je malo bolja. Naročito je Dekada Roma uticala na to. Donela je afirmativne mere i dosta pomogla da se položaj Roma u oblasti obrazovanja popravi. Sada je jedan od većih problema zapošljavanje. Kada završe školu Romi i Romkinje teže dolaze do posla, zbog diskriminacije, ali trudićemo se da napravimo promene i po tom pitanju“, kaže Anabela.
To što je Romkinja, njoj nikada nije predstavljalo problem ili prepreku, ali zato što ima dovoljno saznanja da reaguje na takve stvari.
Bila je deo pravne klinike na Pravnom fakultetu koja se bavila antidiskriminacijom, tako da je upućena u tu tematiku.
Prema njenim rečima, mladi Romi koji rano prekidaju školovanje uglavnom to čine zbog siromaštva. „Obrazovanje jeste besplatno, ali sa sobom nosi određene troškove, poput knjiga i užine, i to je jedan od aspekata koji je potrebno imati u vidu“, kaže Anabela.
Veruje da se kroz nevladin sektor i različite projekte može uticati na mlade Rome i Romkinje da ne prekidaju školovanje i rano stupaju u brak. Da im se kroz različite vršnjačke radionice, ličnim primerom i primerima dobre prakse pokaže koliko je važno obrazovanje, koliko im može pomoći da za sebe izgrade bolju budućnost i zbog čega treba da nastave školovanje.