Najbolje iz Srbije
26.04.2023. - 09:30
Najmlađi niški časovničar ima samo 14 godina
Vuk Ivković iz Niša ima samo 14 godina, ali već uspešno popravlja satove i na dobrom je putu da postane pravi časovničar
Časovničarski zanat nekada je bio veoma cenjen i tražen, pa je samo u glavnoj ulici u Nišu radilo 18 časovničara.
Danas Niš ima samo šest sajdžija, a Vuk trenutno jedini uči ovaj zanat. Za stare satove zainteresovao se tokom epidemije korona virusa i to zahvaljujući satovima koje je već imao njegov otac Ranko.
Poželeo je da ih otvori i da vidi kako rade, da vidi šta ih to pokreće.
Nakon što je pronašao očeve stare satove, Vuk je krenuo da nabavlja i druge, najpre ženske jer su bili jeftini, a posle i muške satove. Pojedine je kupio preko interneta i na buvljaku, a pojedine je nabavio uz pomoć očevih drugova kolekcionara.
Otac mu pomaže da nabavi stare satove, a nabavio mu je i alat sa kojim ih popravlja. Časovničar iz komšiluka Dejan mu je dosta toga pokazao, a nešto je i sam naučio, gledajući tutorijale o poravkama satova na Jutjubu.
Mladi Nišlija za sada ume da popravi „sitnije“ kvarove na satovima, da zameni kazaljke, datumar, brojčanik i druge delove.
Želja mu je da nauči da popravlja skupocene satove sa složenim mehanizmima.
Ukoliko bi naučio da to dobro radi, možda bi se opredelio da mu poravka satova bude glavno zanimanje. Mada bi ipak voleo da mu to bude hobi, a da studira političke nauke jer ga zanima i kako jedno društvo funkcioniše.
Među satovima u kolekciji koju trenutno ima, najmlađem niškom sajdžiji najdraži su satovi Šafhauzen i Omega. Posebno mu je drag Šafhauzen star više od 100 godina. Kod tih starih satova, najlepše je što svaki od njih krije neku priču.
Šafhauzen koji je kupio u Vranju, najpre je bio u Gnjilanu. Tamo ga je neki Turčin, još 20-tih godina prošlog veka dobio na klađenju u kafani. Posle toga dugo je bio zaboravljen u fioci. Onda je popravljen i sledeći vlasnik bio je u Beogradu. Otuda je prešao u Vranje i sada je kod Vuka.
Osim kolekcije starih satova, mladi Nišlija, učenik osmog razreda Osnovne škole „Sveti Sava“, ima i kolekciju starih novčanica, starih foto-aparata i noževa.