Najbolje iz Srbije
09.10.2020. - 09:30
Simbol ponosa i nepobedivosti
Manastir Sv. Nikolaj Srpski nedaleko od Ljubovije predstavlja kulturno i istorijsko blago, ali i oazu mira za sve posetioce
Manastir „Sv. Nikolaj Srpski“ – Soko nalazi se u zapadnom delu Srbije i pripada opštini Ljubovija. Smešten je u podnožju Sokolske planine, ispod najvišeg vrha Rožnja i udaljen je od Ljubovije 15 kilometara. Predstavlja prirodnu granicu između Azbukovice i Rađevine.
U tradiciji Srpskog naroda ima posebno značenje, ostao je simbol nepobedivosti i otpora turskoj vlasti u Srbiji, te zbog toga predstavlja jedan od simbola borbe srpskog naroda za očuvanjem nacionalnog identiteta, duhovnosti, vere i kulture.
Manastir je zadužbina episkopa šabačkog, gospodina Lavrentija. Posvećen je Sv. vladici Nikolaju Velimirovića. Crkva, u čijem oltaru se čuva deo moštiju Sv. vladike Nikolaja, je sagrađena 1994. godine i pripada poznom moravskom stilu. Drvorezbareni ikonostas je rađen u baroknom stilu i pozlaćen je 24 – karatnim zlatom, dok je ikone u vizantijskom stilu živopisala i manastiru poklonila sestra Krsana Tasić, poznati ikonopisac.
U krugu manastirskog kompleksa nalazi se muzej, konak i veći smeštajni objekat „Dom Nikolaja Velimirovića“. Pod njegovim krovom se nalazi i kuhinja sa prostranom trpezarijom, biblioteka i prodavnica suvenira. Veliki i mali konak su povezani zgradom u čijem prizemlju se nalaze prostorije pogodne za održavanje seminara i drugih stručnih skupova. Na samom vrhu ove zgrade, po celoj površini je terasa – vidikovac, gde se mogu organizovati razni prigodni, kulturni i duhovni programi. Posetiocima na raspolaganju stoje i sportski tereni.
Na ulasku u kompleks nalazi se spomenik vladike Nikolaja, a ispred manastirskog kompleksa urađeno je veštačko jezero.
Na Sokolskoj steni, na dva kilometra od manastira, postavljen je pozlaćeni krst, visok 12 metara i težak 2.280 kilograma. Krst je postavljen 24. marta 2000. godine, kao spomenik nedužnim žrtvama NATO bombardovanja 1999. godine, a dar je Nemca Horsta Vrobela. Noću je osvetljen, pa zrači osobenim, svečanim mirom, dominirajući ovim delom Podrinja.
Put koji od manastira vodi do krsta nazvan je „Put vere“. Duž tog puta, na svakih 200 metara, izgrađeno je deset kapelica, a u svakoj je redom ispisana po jedna Božja zapovest.
Od 2001. godine u manastiru je zaživela akcija pod nazivom „Moba“, koja okuplja srpsku omladinu iz dijaspore. Vremenom, naša deca u tuđini gube svoj nacionalni i verski identitet, pa je glavni cilj ove akcije učenje jezika svojih očeva i obnova veza sa zavičajem svojih predaka.