Najbolje iz Srbije
16.04.2021. - 09:30
Škola za budućnost
Leskovačaka Trgovinsko-ugostiteljska škola osnovana je 1906. godine kao Državna trgovačko-zanatska škola i spada u najstarije škole ove vrste u Srbiji. Tokom decenija se menjala i razvijala u skladu sa društveno-istorijskim trendovima, dobijala je nove obrazovne profile i sve više učenika i nastavnika
U ovoj školi se obrazuju profili iz oblasti ekonomije, prava i administracije, kao i trgovine, turizma i ugostiteljstva. U školi postoje obrazovni profili na trećem stepenu: Kuvar, Konobar i Poslastičar i na četvrtom stepenu: Komercijalista, Turističko-hotelijerski tehničar, Kulinarski tehničar i Ugostiteljski tehničar.
U toku školovanja iz oblasti poslastičarstva učenici se osposobljavaju za pripremu svih vrsta tradicionalnih i savremenih poslastica: kolača, kremova, torti, pudinga, suflea i drugih poslastica. Učenici ovog zanimanja često odlaze na sajmove i izložbe ugostiteljstva a učestvuju i na gotovo svim takmičenjima srednjih ugostiteljskih škola.
Jedna od najznačajnijih aktivnosti Trgovinsko-ugostiteljske škole je projekat „Slatke i ukusne ideje“ koji je prihvaćen i odobren za finansiranje u okviru programa ERAZMUS +. Cilj projekta je povećanje mobilnosti i stručnih kompetencija nastavnika i učenika u saradnji sa partnerima iz Atine, sa svrhom međunarodnog povezivanja srodnih škola i institucija i razmene iskustava u radu i učenju.
Na osnovu tog projekta učenici obrazovnog profila poslastičar boravili su dve nedelje u grčkoj prestonici Atini, gde su imali prilike da uče kako se prave tradicionalni grčki kolači, a u okviru raznih aktivnosti – radionica, stručnih poseta školama, poslastičarnicama i fabrici slatkiša, upoznali su se sa njihovim načinom rada, te su po povratku u školi svojim nastavnicima i roditeljima prezentovali šta su sve naučili od uglednih majstora poslastičarstva iz ove zemlje.
Mesto više koje se traži godinama unazad pokazuje da vlada veliko interesovanje za poslastičarski zanat u Leskovačkoj Trgovinsko-ugostiteljskoj školi. Ovoliko interesovanje za oblast poslastičarstva rezultat je postojanja specijalizovanog kabineta u sklopu školske poslastičarnice „Fontana“ u centru grada, gde učenici poslastičari u svim razredima izvode časove vežbi i praktične nastave. U poslastičarnici „Fontana“ učenici imaju pune ruke posla, a porudžbine za starinske kolače ne prestaju tokom cele godine. Učenici sa svojim nastavnicima učestvuju u izradi sitnih kolača i torti za potrebe raznih manifestacija u školi i gradu, kao i za komercijalne svrhe.
Učenici prave moderne i savremene poslastice, ali i starinske i tradicionalne kolače, koji su unikatni i prepoznatljivi u leskovačkom kraju. Po tradicionalnoj recepturi nastaju Doboš torta, korpice, indijane, minjoni. Čini se pravim majstorstvom napraviti i ove starinske bombice koje prve nestaju sa poslužavnika.
„Sve generacije to vole, i stari, i mlađi, i deca. Ne odstupamo od tih normativa kada je nešto prepoznatljivo“, kaže profesor poslastičarstva Dragoljub Pejčić.
Kvalitet je bolji iz godine u godinu, dok cena ostaje i više nego pristupačna, pa samim tim i potražnja biva u kontinuitetu velika, zbog čega je potrebno mnogo truda, zalaganja i marljivog rada da bi se ona zadovoljila. Svesni svoje duge i bogate tradicije, učenici neguju istu, ali ne prezaju ni od uvođenja izvesnih novina kada osete potrebu za njima. Na taj način sprečavaju da ono što je staro ne ostane zaboravljeno i okarakterisano kao anahrono, a da ono što predstavlja novitet ulije određenu dozu autentičnosti njihovom radu. Rečju, vredni učenici su uspeli da ukomponuju potrebu za originalnošću sa interesom za očuvanje tradicije. Vredno je pomena da se u vreme praznika u poslastičarnici napravi oko 200 kilograma kolača i torti. Pritom, sve što se zaradi ulaže se u novu opremu i namirnice, bez čega je nemoguće postići sve ono što su učenici zamislili. Poslastice koje proisteknu iz rada i truda učenika u školskoj poslastičarnici „Fontana“ ne mogu se pronaći na drugim mestima.
O veštinama koje stiču tokom rada u školskoj poslastičarnici svedoči i plasman učenice Danice Spasić, koja je osvojila prvu nagradu na takmičenju „Mladi poslastičar“. Ovo takmičenje odvijalo se u organizaciji kompanije "Dijamant" sa ciljem da ovaj slatki zanat, koji je sve aktuelniji, nastavi svoj život među mladim i ambicioznim ljudima.
Uz sve nagrade koje redovno osvajaju, leskovački poslastičari ulažu veliki trud u sakupljanju starih recepata koje će, prema njihovoj zamisli, uskoro pretočiti u knjigu.