Najbolje iz Srbije
28.06.2021. - 09:32
Stvaralaštvo koje menja život
U Smederevu se realizuje projekat „Bez alata nema zanata“, koji je osmišljen sa ciljem da se osobe sa invaliditetom osposobe za umetničko i kreativno stvaralaštvo. U prostoru u kom ovi umetnici stvaraju vlada vedra i radna atmosfera, oseća se duh zajedništva, oni jedni drugima pomažu, međusobno se podržavaju i uživaju u kreativnom radu
Osobe sa invaliditetom susreću se sa brojnim preprekama u životnoj sredini, predrasudama i nedostatkom adekvatnih servisa podrške koji bi trebalo da im omoguće ravnopravan život i veću uključenost u svim oblastima društvenog života.
Da bi lakše ostvarile prava, razmenile iskustva, ukazale na brojne probleme i otklonile sve pogrešne stavove, osobe sa invaliditetom su se organizovale i formirale udruženja prema vrsti invaliditeta koje imaju. Gradski savez socijalno-humanitarnih organizacija Smederevo osnovan je u junu 1994. godine kako bi ujedinio sve organizacije i zastupao zajedničke interese svih osoba sa invaliditetom koje žive na teritoriji grada Smedereva.
Grad Smederevo realizovao je projekat „Bez alata nema zanata“. Istražujući oblasti u kojima osobe sa invaliditetom nisu dovoljno aktivno uključene, došli su do saznanja da je umetnost jedna od njih. Cilj je bio da se osobe sa različitim oblicima invaliditeta kroz kreativne radionice obuče kako da stvaraju svoja mala umetnička dela koja bi mogli da plasiraju na tržište samostalno ili u okviru socijalnog preduzeća. Od grada su dobili sredstva za kupovinu neophodnih alatki i mašina za rad u zajedničkom prostoru.
Učesnici projekta su osobe sa invaliditetom grada Smedereva, njih dvadeset, koji su savladali praktična i teorijska znanja i veštine za izradu predmeta za svakodnevnu upotrebu u domaćinstvu. Na ovim radionicama nastali su mnogobrojni predmeti primenjene umetnosti, kao što su nakit, magneti, šolje, čaše, ručno oslikane torbe i jastuci. Svoje radove prodaju na internet sajtu koji su u tu svrhu i napravili.
Kroz stalno prisustvo u medijima i na društvenim mrežama, kao i putem izložbi, oni promovišu stvaralaštvo osoba sa invaliditetom i uklanjaju predrasude ukazujući na to da uz adekvatnu obuku i podršku mogu sami da izrađuju predmete i zarađuju, odnosno da obezbede finansijsku stabilnost i sebi i svojoj porodici. Umetničko stvaralaštvo predstavlja način da se prenesu emocije, stimulišu čula, podstakne razmišljanje, a u grupnim aktivnostima ostvari povezanost i osećaj pripadnosti.
Dolazi do izražaja njihova želja da budu aktivni članovi društva. Zahvaljujući učiteljici Jeleni i svim članovima tima koji su omogućili da se radionice realizuju, oni stvaraju magiju, verujući u svoje sposobnosti i družeći se sa osobama koje imaju druge oblike invaliditeta. Uče da se bore sami sa sobom i uspevaju da urade nešto što nisu ni sanjali da mogu. Ove radionice su i neka vrste psihoterapije jer na njima jačaju samopouzdanje koje je često narušeno usled toga što ih mnogi iz okruženja ne doživljavaju kao jednako vredne i sposobne.
Pored svega što su naučili i što su njihove vredne ruke i kreativni umovi stvorili, osećaj pripadnosti, zajedništva, solidarnosti , samopouzdanje koje su povratili i njihova vedra lica pokazuju koliko umetnost i stvaralaštvo menjaju život.