Najbolje iz Srbije
21.10.2021. - 09:30
Tradicija i obnova crkve u Klenju
Hram Uspenja Presvete Bogorodice, dva puta obnavljan, svedok je duge i burne istorije ovog kraja
Selo Klenje dobilo je ime po klenovom drveću, a velike klenove šume oduvek su štitile naselje od jakih vetrova. Na dugu istoriju Klenja ukazuje nam i veliki brest koji se nalazio u središtu mesta sve do pedesetih godina XX veka, kraj stare crkve i groblja. Bio je zakršten i služio je kao zapis.
Današnji sveštenik u Klenju Goran Nedeljković ukratko nam je ispričao o detaljima vezanim za Crkvu Uspenja Presvete Bogorodice u Klenju.
,,Plac na kojem je podignuta klenjska crkva određen je kad i plac za školu 1868. godine, međutim 1911. godine Klenjani donose odluku da grade crkvu. Zbog predstojećih ratova gradnja crkve je počela krajem marta 1936. godine, a već 21. juna osvećeni su temelji, uz prisustvo celog sela i mnogih ljudi iz okoline. Crkva je stavljena pod krov u jesen 1936. Obe kupole, centralana i na zvoniku su pokrivene pocinkovanim limom i osvećeni su krstovi na njima. Tokom 1937. godine postavljena je stolarija, vrata i prozori od metala, a 1938. godine, crkva je izmalterisana. U jeku Drugog svetskog rata 1942. godine, Klenjani su odlučili da završe crkvu. Iste godine crkva je završena, a zatim je osnovana - obnovljena klenjska parohija sa sedištem u Klenju. Ikone su završene krajem 1942. godine, i rađene su tehnikom ulje na platnu, kao i zvono.
Tačno 25. oktobra 1942. godine kompletno je završena.
Klenjani su u porti crkve Uspenja Presvete Bogorodice postavili krsno znamenje, u slavu i čast sveštenomučenika Grigorija Volkova.
Temeljna obnova crkve i dolazak patrijarha Pavla bilo je 1989. godine, a doneta je odluka da se crkva temeljno obnovi. Rešeno je da se zameni krov, da se crkva pokrije bakrom i postave novi bakarni oluci, da se obije stari malter, da se crkva poploča belim mermerom i oboji trakasto u tri boje. Želja Crkvenog odbora, kao i samih meštana je bila, da nakon izvedenih radova crkvu osveti Patrijarh srpski Pavle. Tako je i bilo jer je 1992. godine završena i osveštana crkva od strane patrijarha Pavla.
U periodu od maja 2002. do juna 2003. godine, crkva je kompletno freskopisana. Freske su rađene u al secco tehnici, vizantijskim stilom.
Takođe u ataru današnjeg Klenja prema jednoj legendi, podignuta je jedna od prvih hrišćanskih crkava na našim prostorima. Sagrađena je bila na mestu gde su rimski vojnici odsekli glavu devojci zato što je postala hrišćanka. Odrubili su joj glavu na panju u Dubokom potoku, pa to mesto i danas nosi ime Panjevac.’’