Umetnost obnovila stari zanat u Zlakusi

Najbolje iz Srbije

23.10.2020. - 09:30

Umetnost obnovila stari zanat u Zlakusi

Međunarodna kolonija umetničke keramike je manifestacija u selu Zlakusa kod Užica i traje 25 godina. Doprinela je razvoju novih tendencija u oblasti srpske i svetske umetničke keramike na temelju grnčarskog zanata, koji u ovom selu postoji već 400 godina

Međunarodna kolonija umetničke keramike Zlakusa autorski je projekat akademske slikarke - keramičara Sofije Bunardžić iz Užica.
 
Umetnost obnovila stari zanat u Zlakusi

Privatna arhiva

„Kada sam se pre 40 godina prvi put susrela sa lončarskim proizvodima iz Zlakuse, shvatila sam svo bogastvo i kulturnu vrednost takvog načina izrade keramike. Pokretanjem i realizacijom ovog autorskog projekta namera mi je bila da omogućim savremenim umetnicima, akademski obrazovanim keramičarima vrhunske profesionalnosti iz naše zemlje i inostranstva da istražuju i eksperimentišu u tehnici koja je za njih nova, kao i u do sada u teoriji savremene keramike nepoznatom procesu izrade - tehnici nazvanoj „Zlakusa”. Takođe, želela sam da ih uključim u proces obnavljanja, nastavljanja i daljeg oživljavanja ovde sačuvane tradicije, da se ne bi ugasila sa generacijom starih majstora lončara, već da se ovom kolonijom napravi povratna sprega u smislu podsticanja mladih žitelja sela da umeće i iskustvo svojih predaka održe i predaju u nasledstvo budućim generacijama”, priseća se početaka Sofija Bunardžić.
 
Umetnost obnovila stari zanat u Zlakusi

Privatna arhiva

Te 1995. godine, zahvaljujući pomoći rukovodstva opštine Užice, održana je probna kolonija keramike u trajanju od dva dana, sa učešćem šest akademskih slikara-keramičara koji su se upoznali sa mogućnostima za rad i održavanje buduće Međunarodne kolonije umetničke keramike, probali materijal za rad i novu tehniku u savremenoj keramici. Umetnici su radili u domaćinstvu Milana Savića i Živka Nikitovića, majstora grnčara-lončara u Zlakusi.
 
U proteklih 25 godina kroz koloniju je prošlo 360 umetnika iz 35 zemalja sveta.
 
Posebnost ove kolonije ogleda se kroz građenje finih spona između tradicionalnog lončarstva, jedinstvenog po materijalu, metodu rada i pečenju keramike na otvorenom plamenu vatre, a sa druge strane savremenih tendecija u umetničkoj keramici.
 
Umetnost obnovila stari zanat u Zlakusi

Privatna arhiva

„Specifičnost ove nove tehnike u umetničkoj keramici, tehnici „Zlakusa“ i lončarsko-grnčarskog zanata je u materijalu i načinu rada. Glina se meša sa sitno mlevenim mineralom kalcita, zatim se od pripremljene smese rade skulpture, odnosno umetnički predmeti na ručnom točku zidanjem, građenjem. Nakon toga se predmeti suše, predgrevaju i peku na otvorenom plamenu vatre od visoko kaloričnog drveta na oko 600 do 700 stepeni“, objašnjava Bunardžićeva.
 
Taj tehnološki proces izrade keramike, sličan onome u praistoriji, privlači umetnike iz celog sveta u ovu koloniju.
 
Sve kolonije održane su pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture Republike Srbije i Grada Užica.
 
Umetnost obnovila stari zanat u Zlakusi

Privatna arhiva

Dosadašnje kolonije koje su imale međunarodni karakter, kao i postignuti rezultati i renome, a naročito odjeci u zemlji i inostranstvu, obavezuju nas da se potrudimo da i ubuduće koloniju što bolje organizujemo, kao projekat iz domena kulture koji svojim vrhunskim kvalitetom doprinosi razvoju kulture i umetnosti u našoj zemlji, promoviše nove umetničke forme i izraze, novu tehniku i tehnologiju u umetničkoj keramici, doprinosi decentralizaciji kulture, kulturnoj saradnji i umetničkoj razmeni u zemlji i inostranstvu i čije je održavanje i organizacija od nacionalnog interesa za Republiku Srbiju”, naglašava Sofija Bunardžić.
 
Sofija Bunardžić je član ULUPUDS-a od 1982. godine. Imala je šest samostalnih, više od 100 kolektivnih i 50 autorskih izložbi. Bila je profesor i direktor Umetničke škole u Užicu. Dobitnik je, između ostalih nagrada i najvišeg priznanja „Povelje grada Užica“ za 2011. godinu, za dugogodišnji rad na Autorskom projektu Međunarodne kolonije umetničke keramike „Zlakusa“ i Nagrade za životno delo od ULUPUDS-a.
Podeli

Pitajte predsednika

Vaša pitanja možete poslati putem pošte na adresu:

GENERALNI SEKRETARIJAT
PREDSEDNIKA REPUBLIKE

(Pitajte predsednika) ulica Andrićev venac 1
11 000 BEOGRAD

Ili putem elektronske pošte:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Radi dostavljanja odgovora, molimo Vas da prilikom obraćanja dostavite kontakt podatke (ime, prezime, grad/opština, adresa, imejl adresa/kontakt telefon).