Najbolje iz Srbije
25.11.2020. - 09:30
Vitezovi savremenog doba
Kada ste čovek od pokreta, kada je vaša priroda žedna mirisa pokošene livade i zapadnomoravske obale, kojima ste još kao dete zadojeni, kada ljubav prema konjima nema konkurenciju... onda vas u gradu neće zadržati ni to što je to Beli grad, ni što imate stalan posao, ni... ništa
Da se srpskoj izvornoj pesmi „Igrali se konji vrani... kraj Morave na obali...“ može verovati, potrudio se rođeni, ali ipak nekadašnji Beograđanin, danas Kraljevčanin - Mrsaćanin Nenad Mitrović. Pre gotovo deceniju, Nenad, čiji su i roditelji rođeni u Beogradu, oživeo je svoju dedovinu u Mrsaću, selu na petnaestak kilometara od Kraljeva. Zahvaljujući njemu, Kraljevo je 2013. godine dobilo svoj prvi konjički klub nazvan „Zapadna Morava“.
Otkada je arapsku kobilu Mentu Nenadova sestra, licencirani instruktor i trener u klubu, dobila na poklon od svog bivšeg konjičkog kluba, te joj se potom pridružio još jedan, pa još jedan lepotan, ali i jedan odvažni poni, Kraljevčani, ali i svi oni koje put nanese u ovo pomoravsko selo, i stari i mladi, mogu da uživaju u rekreativnom ili pak terenskom jahanju, ali i da pohađaju časove u školi jahanja.
Mitrović se, kada nije na poslu, u potpunosti posvećuje svojim ljubimcima. Kako kaže, ma kako zahtevno bilo, ništa nije teško kada radite s ljubavlju. Ove nesvakidašnje, krvne, temperamentne životinje, kada se jednom susretnete sa njima i „kada progutate njihovu dlaku“, ne ostavljaju mnogo prostora za druge ljubavi.
Posebna priča Nenada Mitrovića koju sa svojim naslednicima i kraljevačkom SVEBOR družinom Sveti knez Lazar upisuje u istoriju grada Kraljeva, jesu i srednjovekovni vitezovi sa Zapadne Morave. Junačka tradicija i veštine srednjovekovnog borenja, kroz negovanje i promociju sporta i kulturno-istorijskog nasleđa, zaokupljaju najveći deo aktivnosti Konjičkog kluba „Zapadna Morava“. Vitezovi vežbanja i treninge obavljaju na imanju Mitrovića, na konjima u autentičnim odorama, u pravoj srednjovekovnoj viteškoj oklopnoj opremi i sa oružjem, koje u svojoj radionici izrađuje u Srbiji najmlađi, sedamnaestogodišnji kovač – oklopar. Ovi junaci savremenog doba i po dva-tri sata treninga provedu jašući i vežbajući pod oklopom od pedesetak kilograma, u najboljem slučaju, ako nisu u kompletnom oklopu – četrdesetak.
Upravo u Konjičkom klubu „Zapadna Morava“, prvi put u Srbiji obnovljena je i izučava se davno zaboravljena viteška veština borenja đostranje ili džasting – najpoznatija viteška veština, koja se mogla videti na srednjovekovnim turnirima i saborima, kada se dva oklopljena konjanika u trku sudaraju kopljima u nastojanju da sa konja obore, ali ne i povrede, protivnika. Ovde, mladi ljudi, koji još nisu zakoračili u punoletstvo, uče i da jašu, bave se streličarstvom sa konja u pokretu, mačevanjem, gađanjem kopljem...
Da su ove veštine interesantne ne samo onima koji se njima bave, govori i sve veći broj manifestacija širom Srbije na kojima se članovi Konjičkog kluba „Zapadna Morava“ i SVEBOR družine Sveti knez Lazar pojavljuju, počev od kraljevačkog Maglič festa.
Ljubav prema konjima bezvremena je. Nezamisliva je priča o junacima bilo kog doba, a da se u njoj po imenu ne pominje nerazdvojni verni plemeniti pratilac. Zahvaljujući Nenadu Mitroviću i njegovom Konjičkom klubu „Zapadna Morava“ grad Kraljevo, kroz vraćanje u istoriju, ispisuje novu, vitešku budućnost...