Vesti
Dan Vojske Srbije
BEOGRAD - Vojska Srbije danas obeležava svoj dan, a tim povodom će biti uručena odlikovanja i položen venac na spomenik Neznanom junaku na Avali.
Ministar odbrane i prvi potpredsednik vlade Aleksandar Vučić uručiće odlikovanja iz nadležnosti predsednika Republike, a načelnik Generalštaba Ljubiša Diković položiti lovorov venac na spomenik Neznanom junaku.
Centralna svečanost obeležavanja 23. aprila - Dana Vojske Srbije, održana je u subotu, na Trgu kosovskih junaka u Kruševcu, gde su prikazane operativne sposobnosti dela jedinica Vojske Srbije, kao i deo naoružanja i opreme.
Svečanosti su prisustvovali predsednik države Tomislav Nikolić, premijer Ivica Dačić, Vučić, Diković i predstavnici državnog i vojnog vrha.
Nikolić je tom prilikom poručio da je srpska vojska spremna da odgovori na bezbednosne izazove, i da je siguran oslonac stabilnosti regiona i garant bezbednosti države.
Nikolić je istakao da građani Srbije imaju veliko poverenje u svoju vojsku i dodao da ona, oslanjajući se na tradiciju i vrednosti stečene kroz istoriju, ima jasnu viziju razvoja i odbrane zemlje.
Diković je poručio da Vojska Srbije predstavlja okosnicu sistema odbrane, gradi mir u svetu zajedno sa partnerima, doprinosi ugledu države i garantuje bezbednost Srbije.
"Pripadnike Vojske krase odanost državi i pozivu i slobodarski duh. Građani Srbije nam veruju, a u svetu cene našeg vojnika, podoficira i oficira", rekao je Diković u obraćanju pripadnicima vojske i građanima.
U Beogradu je juče, povodom Dana Vojske Srbije, izvršena počasna artiljerijska paljba sa 10 plotuna iz šest artiljerijskih oruđa, a predsednik Nikolić i ministar odbrane organizovali su svečane prijeme.
Dan Vojske Srbije obeležava se 23. aprila, na dan kada je 1815. u Takovu doneta odluka o početku Drugog srpskog ustanka za oslobođenje Srbije od turske vlasti.
Drugi srpski ustanak na određeni način predstavlja temelj za stvaranje srpske države i srpske vojske, odnosno prvo "stajaće vojske" i ustanovljavanje Garde od 76 mladića "po stasu i ugledu" iz najboljih seoskih kuća.
Kako je, po navodima hroničara, stvaranje stajaće vojske, od najpre "upisnika", a kasnije "soldata", prošlo neopaženo od turskih vlasti, Narodna skupština je ozvaničila naziv "soldati".
Uvode se prvi regruti, koji su ostali u vojsci deset godina, imajući u vidu da im rok službe nije bio određen.
Stajaća vojska živela je u kasarnama i primala platu a bile su ustanovljene i uniforme, odnosno "mundiri".
Te prve formacije srpske regularne vojske bile su uređene po ugledu na austrijsku vojsku, što je potvrda da su se i u tom periodu koristila iskustva stranih armija.
Drugi srpski ustanak doveo je do konačnog oslobođenja i priznavanja moderne Srbije na Berlinskom kongresu 1878. godine, kao države sa punim ingerencijama i međunarodnopravnim subjektivitetom.