Vesti
25.09.2024. - 13:25
Poseta Sjedinjenim Američkim Državama
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić boravi u Sjedinjenim Američkim Državama, gde je učestvovao na 79. zasedanju Generalne skupštine Ujedinjenih nacija. Tokom boravka u Njujorku, predsednik Vučić je učestvovao na Samitu o budućnosti, kao i na Sastanku na visokom nivou o međunarodnoj saradnji na izgradnji kapaciteta veštačke inteligencije u ko-organizaciji Narodne Republike Kine i Republike Zambije. Tokom ovogodišnjeg zasedanja Generalne skupštine, predsednik Vučić prisustvovao je i brojnim skupovima, među kojima je i prijem Serbia Beyond Future u organizaciji Stalne misije Republike Srbije pri Ujedinjenim nacijama.
Predsednik Vučić je na 2. plenarnoj sesiji Samita o budućnosti u Njujorku rekao da je danas mir važniji od svega, ali da ga niko ne vidi kao pravu vrednost.
„Mir je danas važniji od svega, ali niko ne vidi mir kao značajnu vrednost. Nasuprot tome, svi veliki, pravdajući svoje velike politike, govore o pravednom miru, što znači da bi oni trebalo da pobede, a da bi drugi trebalo ne samo da izgube, nego i da budu potpuno uništeni. Svi akteri, bez izuzetka, pozvaće se na norme međunarodnog prava koje idu njima u prilog, a namerno će zaboravljati šta su radili i šta i danas rade. Na to će ih podsetiti drugi veliki, koji će, takođe, da zaborave sva ta nedela, ali će, ipak, da pronađu beskrajna kršenja međunarodnog prava u slučaju prvih.
Srbija podržava plan generalnog sekretara Ujedinjenih nacija. Mi podržavamo Pakt za budućnost, uprkos tome što imamo zamerke i što bismo voleli da vidimo više kompromisa za zemlje u razvoju, kao i to da velike zemlje bolje razumeju potrebe malih. Svih pet tematskih celina je važno za nas: Održivi razvoj i finansiranje razvoja; Međunarodni mir i bezbednost; Nauka, tehnologija i inovacije i digitalna saradnja; Mladi i buduće generacije i Transformisanje globalnog upravljanja, ali o kakvom finansiranju razvoja, položaju mladih i održivom razvoju možemo da govorimo kada imamo velike regionalne sukobe u svetu i tenzije u koje su uključene skoro sve najveće svetske sile.
Kada je reč o primedbama, Srbija podržava zahtev Grupe 77 zemalja u razvoju, uz koje je i Narodna Republika Kina, te smatramo da bi finansiranje problema klimatskih promena trebalo da bude odvojeno pitanje, a ne deo finansiranja razvoja.
Srbija je na svom evropskom putu. Za razliku od mnogih, Srbija poštuje norme međunarodnog javnog prava. Istovremeno, Srbija je moderna zemlja, ali nije spremna da žrtvuje sopstvene tradicionalne vrednosti i odupiraće se spoljnim pokušajima koje takozvani Woke pokret nameće kao najvišu moguću vrednost i kao stanje koje, navodno, moramo da dostignemo u budućnosti“, istakao je predsednik Vučić u svom obraćanju.
Predsednik Vučić susreo se, u sedištu UN, u Njujorku, sa predsednikom Vlade Kraljevine Belgije Aleksandrom de Kroom, sa kojim je razgovarao o potrebi za intenziviranjem međunarodne saradnje i uloge Ujedinjenih nacija u rešavanju narastajućih izazova, kao i o glavnim pitanjima na globalnoj agendi.
Predsednik Vučić sastao se danas i sa predsednikom Republike Turske Redžepom Taipom Erdoganom, sa kojim je razgovarao o svim temama od značaja za bilateralne odnose dveju zemalja, kao i globalnim bezbednosnim izazovima sa kojima se čitav svet susreće.
Predsednik se u Njujorku sastao sa generalnim direktorom kompanije Philip Morris International Inc. Jacekom Olčakom, s kojim je razgovarao o poslovanju te kompanije u Srbiji, kao i o novim investicijama, ekološkoj inicijativi i inovacijama u industriji.
"Prošle godine smo obeležili 20 godina od privatizovanja Duvanske industrije Niš, kada je potpisan i Memorandum o razumevanju između ove kompanije i Vlade Srbije. Za nas su ovakve strane investicije od presudnog značaja za razvoj ekonomije i privrede i dodatno učvršćuju poziciju naše zemlje kao važnog partnera u oblasti inovacija i modernih tehnologija", naveo je predsednik, istakavši da je zahvalan na poverenju koje kompanija pokazuje ulaganjima u trenutku globalne nestabilnosti.
Predsednik Vučić razgovarao je i sa predsednikom Republike Kipar Nikosom Hristodulidisom, sa kojim je razmenio mišljenja o aktuelnoj geopolitičkoj situaciji i značaju UN, kao i o doprinosu koji sve zemlje članice mogu da daju u pronalaženju rešenja za postojeće izazove.
„Zahvalio sam Kipru na podršci teritorijalnom integritetu i suverenitetu Srbije istakavši da naša zemlja, poštujući povelju UN i međunarodno javno pravo, daje punu podršku suverenitetu Kipra", naveo je predsednik, dodajući da je govorio i o složenoj situaciji u Autonomnoj pokrajini Kosovo i Metohija i zahvalio Kipru na nedvosmislenoj podršci našoj zemlji na putu ka EU.
"Saglasili smo se da je 79. zasedanje GS UN odlična prilika da se svetski lideri sastanu i razgovaraju o globalnim problemima sa kojima se svi susrećemo. Iskoristio sam priliku da pozovem predsednika Hristodulidisa da poseti Srbiju, čime bi nam učinio ogromnu čast i dao novi zamah našim sveukupnim odnosima", poručio je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić sastao se sa direktorkom Međunarodnog monetarnog fonda Kristalinom Georgijevom i preneo da je razgovor bio sadržajan i produktivan.
"Sa ponosom sam detaljnije informisao uvaženu sagovornicu o najnovijim pokazateljima makroekonomske stabilnosti Srbije, kao i o drugim parametrima koji svedoče o poziciji naše zemlje, poput usporavanja inflacije, rekordnih rezervi i snažnog tržišta rada", naveo je predsednik Vučić, istakavši da makroekonomski rezultati Srbije, uprkos globalnim rizicima u oblasti energetike i nestabilnosti finansijskih tržišta, "premašuju i najsmelije prognoze i očekivanja zahvaljujući kontinuiranom snažnom prilivu stranih direktnih investicija, kao i ozbiljnom, odgovornom i promišljenom pristupu daljem razvoju zemlje".
Predsednik Vučić uručio je Orden srpske zastave prvog stepena stalnom predstavniku Ruske Federacije u Ujedinjenim nacijama Vasiliju Nebenzji i orden srpske zastave drugog stepena zamenicama stalnog predstavnika Ruske Federacije u UN Ani Jevstignjejevoj i Mariji Zbolockajoj.
“Još jednom želim da vam zahvalim na prijateljskim odnosima koje razvijamo, za vašu pomoć koju ste nam pružili ovde, u Njujorku, prilikom rasprave o Rezoluciji o genocidu u Srebrenici. Nadam se da možemo dodatno da ojačamo saradnju između naših naroda i naših zemalja do nivoa kojim ćemo svi biti zadovoljni. Hvala za naporan rad, to cenimo i vi možete uvek očekivati isto od nas. Želim vam puno sreće, ovo je za mene bila velika čast“, istakao je predsednik Vučić.
Stalni predstavnik Ruske Federacije u UN Vasilij Nebenzja poručio je da mu je velika čast što je odlikovan te da Rusija i Srbija uživaju u bezgraničnim odnosima i ne samo u odnosima, već i u prijateljstvu i bratstvu.
„Gledamo na svet istim očima, štitimo iste vrednosti i principe, i to se odnosi na Kosovo i Metohiju, koje je srce Srbije. Srpski narod pokazuje svoje bratstvo kada su primili hiljade Rusa koji su izbegli užase revolucije, a Rusi koji su ostali u vašoj zemlji, obezbeđivali su i potpuno podržavali razvoj Srbije. Takođe, naša pravoslavna vera nas povezuje. Borili smo se zajedno tokom Drugog svetskog rata protiv nacizma i obe naše zemlje su osetile užase i pretrpele strašne gubitke. Želimo da više ratova ne bude, ali hegemonija u nekim zemljama, čija imena svi znamo, i dalje postoje. Mi ćemo ostati na strani Srbije u njenoj borbi za očuvanje integriteta i svega što je u srcu Srbije“, istakao je stalni predstavnik Ruske Federacije u UN.
Tokom posete Njujorku, predsednik Vučić bio je gost na ceremoniji dodele nagrada Atlantskog saveta Global Citizen.
„Ove nagrade predstavljaju više od priznanja. One su poziv na akciju za sve nas da radimo zajedno u cilju stvaranja boljeg sveta od ovog koji se suočava sa brojnim izazovima, od klimatskih promena do društvenih nepravdi. Zato je važno da prepoznamo značaj saradnje i zajedničkog delovanja, a Srbija je ponosna što je aktivnim učešćem deo ove inicijative“, poručio je predsednik Vučić.
Tokom zasedanja 79. Generalne skupštine UN, predsednik Vučić sastao se u Njujorku sa predsednikom Islamske Republike Iran Masudom Pezeškijanom i sa njim razgovarao o najvažnijim aspektima saradnje Srbije i Irana i o globalnim geopolitičkim prilikama, a posebna tema razgovora bila je teška situacija srpskog naroda na Kosovu i Metohiji.
Predsednik Vučić je naveo da je u srdačnom susretu sa predsednikom Pezeškijanom naglasio značaj institucije Ujedinjenih nacija u naporima da se intenziviraju dijalog i diplomatske aktivnosti, u cilju što bržeg smirivanja svih sukoba, čije posledice su već duboke i dalekosežne.
"Posebna tema razgovora bila je teška situacija srpskog naroda na Kosovu i Metohiji, a uvaženog sagovornika sam detaljno upoznao sa svim izazovima na putu rešavanja brojnih otvorenih i ozbiljnih pitanja u tom pogledu", naglasio je predsednik Vučić i dodao da je još jednom zahvalio Iranu na doslednoj i nepokolebljivoj poziciji u vezi sa teritorijalnim integritetom i suverenitetom Srbije te naglasio da Srbija ceni takav stav, koji odoleva brojnim pritiscima, ali i govori o prijateljskim odnosima naših naroda. On je preneo da je predsednika Irana pozvao da poseti Srbiju, kako bi razgovarali o potencijalima za saradnju u brojnim oblastima i učvrstili odnose dveju zemalja.
"Razmenili smo mišljenja o mestu i ulozi naših zemalja u međunarodnoj političkoj areni, kao i potrebu da svoj uticaj iskoristimo na najbolji način u cilju razvoja, napretka, mira, stabilnosti i ekonomskog povezivanja, koji su nam svima danas preko potrebni", kazao je predsednik Vučić.
Predsednik Republike Srbije sastao se u Njujorku sa ministrom spoljnih poslova NR Kine Vang Jiem i u razgovoru mu predočio sve težu situaciju za srpski narod na Kosovu i Metohiji, ali i zatražio kinesku podršku u borbi za istinu i poštovanje međunarodnog prava. Predsednik je preneo da je tokom razgovora istakao zahvalnost Srbije NR Kini koja je u Generalnoj skupštini Ujedinjenih nacija glasala protiv Rezolucije o Srebrenici i da je zamolio ministra Vang Jia da predsedniku NR Kine Si Đinpingu prenese pozdrave i zahvalnost Srbije na postojanoj podršci i iskrenom prijateljstvu.
Predsednik Vučić sastao se sa specijalnim predstavnikom EU za dijalog Beograda i Prištine i druga regionalna pitanja Zapadnog Balkana Miroslavom Lajčakom i tom prilikom ga informisao o paketu usvojenih mera u cilju zaštite Srba na Kosovu i Metohiji te ponovio da Srbija neće dozvoliti pogrom i progon svog stanovništva.
"Kosovo i Metohija i opstanak našeg naroda na svojim ognjištima glavna su tema svih mojih sastanaka ovde u Njujorku, a sa gospodinom Lajčakom sam razgovarao ne samo o situaciji na terenu, sa kojom je on vrlo dobro upoznat, već i tome šta EU i međunarodna zajednica ne čine, a u obavezi su, kao i o tome šta Srbija, u okviru svojih mogućnosti, namerava da uradi kako bi zaštitila svoj narod i njihovo pravo na život i slobodu. Još jednom sam pozvao međunarodnu zajednicu da se konkretno i odlučno angažuje po suštinski važnim pitanjima za opstanak srpskog naroda na KiM i regionalnu stabilnost", naveo je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić sastao se sa ko-predsednikom Globalnog instituta Goldman Sachs i predsednikom Global Affairs Džaredom Koenom, sa kojim je razgovarao o izazovima koji su pred nama, svetu koji se ubrzano menja usled sve složenijeg geopolitičkog i geoekonomskog okruženja.
„Razmenili smo mišljenja i o uticaju sredstava komunikacija na kreiranje globalnog mnjenja, pomeranju granica u savremenim tehnologijama i njihovoj primeni u brojnim oblastima, a posebno o investicijama u znanje i mlade generacije koje su već zakoračile u nove civilizacijske sfere. Sa ponosom sam predstavio uvaženom sagovorniku sve potencijale Srbije u oblasti nauke i tehnologije, kao i brojne projekte na kojima naši talenti već uveliko rade“.
Predsednik Vučić prisustvovao je Sastanku na visokom nivou o međunarodnoj saradnji na izgradnji kapaciteta veštačke inteligencije u ko-organizaciji Narodne Republike Kine i Republike Zambije i, tom prilikom, poručio da je ovaj Sastanak u skladu sa sveobuhvatnim ciljevima negovanja multilateralizma i jačanja međunarodnih odnosa, jer se i Kina i Zambija zalažu za ujedinjeni pristup rešavanju hitnih globalnih pitanja, čime pokazuju posvećenost saradnji koja ne zna za granice, pogotovo u vremenima koja su pred nama.
„Velika je čast i privilegija biti gost na ovom elitnom događaju koji je okupio istaknute lidere iz celog sveta, sa ciljem boljeg razumevanja veštačke inteligencije i njenih potencijala, ali i opasnosti od njene zloupotrebe. Kao članici Alijanse za upravljanje AI i zemlji koja je odavno prepoznala značaj i predvidela vrtoglav razvoj veštačke inteligencije, Srbiji je svakako mesto na ovako prestižnom skupu, pogotovo imajući u vidu naše smele planove koji će, uz pomoć domaće pameti i velikih ulaganja, pozicionirati našu zemlju u sam vrh u ovoj oblasti.
Ovaj sastanak je ujedno i odlična platforma za razmenu mišljenja i o drugim temama na koje utiče AI, uključujući ekonomski razvoj, tržište rada, klimatske promene i izazove sa kojima se suočavaju zemlje u razvoju. Pokrenute su važne diskusije koje bi mogle da oblikuju buduće politike i inicijative, utirući put kooperativnijoj i održivijoj globalnoj zajednici, kojoj će i naša Srbija dati pun doprinos“, istakao je predsednik.
Na marginama zasedanja Generalne skupštine UN, predsednik Vučić je razgovarao sa šefom mađarske diplomatije Peterom Sijartom o zajedničkim planovima za još snažnije ekonomsko povezivanje Srbije i Mađarske.
Predsednik Vučić prisustvovao je i prijemu koji je priredio potpredsednik Vlade i ministar spoljnih poslova Ujedinjenih Arapskih Emirata šeik Abdula bin Zajed al Nahjan, i tom prilikom ponovio značaj koji Srbija pridaje partnerstvu sa UAE, a koje se ogleda u zajedničkoj viziji budućnosti i vrednostima koje delimo.
Predsednik Vučić sastao se sa generalnim sekretarom Ujedinjenih nacija Antoniom Guterešom u Njujorku, sa kojim je razgovarao o glavnim temama 79. zasedanja Generalne skupštine Ujedinjenih nacija, globalnim ciljevima održivog razvoja i potrebi za intenziviranjem međunarodne saradnje i uloge UN u rešavanju narastajućih izazova poput ratnih sukoba, humanitarne krize, energetske tranzicije, klimatskih promena i borbe protiv siromaštva i nejednakosti.
"Razmenili smo mišljenja o zajedničkoj zabrinutosti zbog eskalacije ratnih sukoba i njihovih trajnih posledica u svim sferama globalnog poretka i izrazio punu podršku nastojanjima generalnog sekretara UN da se što pre uspostavi održiv i trajan mir među svim sukobljenim stranama", naveo je predsednik Vučić i dodao da je tokom razgovora istakao spremnost Srbije da u svim naporima usmerenim ka tom cilju učestvuje uz pun doprinos, kao što je činila i do sada.
Predsednik Vučić je razgovarao i sa premijerom Republike Grčke Kirjakosom Micotakisom i zahvalio mu na dosadašnjoj principijelnoj podršci Grčke teritorijalnom integritetu Srbije, tražeći dodatnu potporu našim naporima u cilju zaštite srpskog stanovništva.
"Bilateralna saradnja Srbije i Grčke je na zavidnom nivou, baš kao i bratski odnosi naša dva naroda. Nastavljamo zajednički rad na jačanju i širenju ekonomskih veza, kao i na energetskom i infrastrukturnom povezivanju", zaključio je predsednik Vučić.
Predsednik Vučić dodelio je u Njujorku Orden srpske zastave prvog stepena za naročite zasluge u razvijanju međunarodnih odnosa i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Mađarske ambasadorki Žužani Horvat, stalnoj predstavnici Mađarske pri UN.
Predsednik Vučić prisustvovao je prijemu „Serbia Beyond Future“ u organizaciji Stalne misije Republike Srbije pri UN na kome je svetskim zvaničnicima predstavljena predstojeća izložba EXPO 2027, ali i sve što Srbija nudi kada su u pitanju znanje, nauka, inovacije i tehnološki razvoj. On je, tom prilikom, istakao da je Srbija zemlja koja ekonomski najbrže raste, uz razvoj informacionih tehnologija, a želi da prednjači i u razvoju veštačke inteligencije i u biotehnologijama.
„Sve je više zemalja koje su okrenute tehnološkom razvoju i inovacijama, kao glavnim alatima za ostvarenje globalnih ciljeva. Kao zemlja sa najbrže rastućom ekonomijom i informacionim tehnologijama, Srbija želi da prednjači i u novim tehnologijama poput veštačke inteligencije i da uskoči u taj voz. Predsedavajući globalnim partnerstvom o veštačkoj inteligenciji, Srbija će stremiti da okupi i poveže sve donosioce odluka u ovoj oblasti sa ciljem da se prošire koordinacija i saradnja, kako bi se postigli etički održiva rešenja sa akcentom na ljudska prava i slobode, ali i kako bi se ona učinila dostupnima onima koji će ih najviše koristiti. Ovo su teme o kojima će se pričati na predstojećem Samitu u Beogradu, a mi smo ponosni na naša dostignuća u oblasti biotehnologije i očekujemo da kampus BIO4 bude jedinstven u svetu. Mlade ljude vidimo kao neodvojivi deo svega ovoga. Oni čine veliki deo svetske populacije i veoma važnu komponentu svakog društva. Zato moramo da učinimo svaki napor kako bismo im obezbedili prosperitetnu budućnost, čime ćemo ujedno da obezbedimo i budućnost čovečanstva. Neophodno je da ohrabrimo mlade da donose globalne odluke i da ostvare svoj puni potencijal i kao pojedinci i kao društvo uopšte. Zato će i tokom EXPO 2027, pod sloganom Igraj za čovečanstvo, Srbija biti jedno veliko igralište i scena ne samo za mlade, već i za sve one koji se tako osećaju“, poručio je predsednik.
Poslednjeg dana boravka u Sjedinjenim Američkim Državama, predsednik Vučić uručio je odlikovanja stalnom predstavniku UAE pri Ujedinjenim nacijama, ambasadoru Muhamedu Isi Abušahabu i zameniku stalnog predstavnika Bolivarske Republike Venecuele pri UN, ambasadoru Hoakinu Albertu Perezu Ajestaranu.
Potom, predsednik Vučić je uručio Orden srpske zastave prvog stepena ambasadorki Eleani Jaoska Pičardo, zamenici stalnog predstavnika Republike Nikaragve pri UN, za naročite zasluge u razvijanju međunarodnih odnosa i učvršćivanju miroljubive saradnje i prijateljskih odnosa između Republike Srbije i Republike Nikaragve.
Predsednik je uručio Orden srpske zastave drugog stepena ambasadoru Seržiu Fransau Danezeu, stalnom predstavniku Federativne Republike Brazil pri UN.
Predsednik je Orden srpske zastave prvog stepena uručio i ambasadoru Ernestu Soberonu Guzmanu, stalnom predstavniku Republike Kube pri UN.
Na kraju šestodnevne posete Njujorku, predsednik Vučić je rekao da nije lako vreme pred nama, da ćemo morati da radimo više i da popravljamo situaciju u rudarstvu i energetici. On je naglasio da su, u brojnim susretima sa svetskim zvaničnicima, napravljeni važni koraci za Srbiju.
Tokom boravka, predsednik Vučić sastao se i sa predsednikom Demokratske Republike Kongo Feliksom Čisekedijem Čilombom, predsednikom Angole Žoaom Lorensom, predsednikom Vlade Države Izrael Benjaminom Netanjahuom, predsednikom Vlade Kraljevine Norveške Jonasom Gar Stereom, predsednicom Vlade Kraljevine Danske Mete Frederiksen i drugim državnicima i svetskim liderima.
Sumirajući posetu Njujorku, predsednik Vučić je ocenio da je svakako bilo intenzivno ne samo za nas, već i sve druge i istakao da je cilj bio da se što bolje, politički i ekonomski, pozicionira naša zemlja. Predsednik je ukazao na značaj ulaganja u nauku, tehnologiju i veštačku inteligenciju.
“Srećan sam što i neke druge zemlje već prepoznaju Srbiju. Mnogo će nam značiti u 2025. godini što ćemo da predsedavamo ovom grupom zemalja Partnerstva za veštačku inteligenciju, da budemo po tom pitanju prepoznati. Sve što možemo da uradimo jeste da razmišljamo o unapređenju tehnologije i inovacijama, ulaganjima u nauku“, rekao je predsednik Vučić.
Njujork,
27. septembar 2024. godine