Vesti
14.03.2020. - 13:01
Sastanak Kriznog štaba za otklanjanje nastalih i sprečavanje mogućih štetnih posledica zarazne bolesti COVID-19 po privredu
Predsednik Republike Srbije Aleksandar Vučić održao je danas sastanak Kriznog štaba za otklanjanje nastalih i sprečavanje mogućih štetnih posledica zarazne bolesti COVID-19 po privredu, koji predvodi, a čine ga i ministar finansija Siniša Mali i predsednik Privredne komore Srbije Marko Čadež.
"Očekuje nas mnogo teže vreme, jer je takvo iskustvo zemalja u koje je virus stigao ranije. U danima pred nama očekujemo veliki rast broja obolelih. Naš cilj je da to smanjimo koliko god možemo", rekao je predsednik Vučić posle sastanka Kriznog štaba za otklanjanje nastalih i sprečavanje mogućih štetnih posledica zarazne bolesti Kovid-19 po privredu.
Predsednik Vučić je naveo da Srbiju očekuje teže vreme, kada je reč o situaciji sa korona virusom, ali i istakao da je u poslednjih 24 sata država napravila veliki posao u cilju obezbeđivanja pune kontrole i nadzora nad obezbeđivanjem osnovnih životnih namirnica.
„Želimo da obezbedimo da život pobedi u Srbiji. Ljudi ne treba da brinu za osnovne životne namirnice, imamo dovoljno pšenice, dovoljno brašna. Nikakvih problema nema ni sa drugim osnovnim životnim namirnicama, uljem, šećerom“, rekao je predsednik Vučić i najavio da će odlukama Vlade biti sprečen izvoz osnovnih životnih namirnica u periodu od najmanje 30 dana. On je dodao da, od danas, ni oni koji proizvode dezinfekciona sredstva neće moći da ih izvoze.
Predsednik Vučić je izjavio da će država tražiti od komercijalnih banaka razumevanje u naplati kredita i zatražiti moratorijum, odnosno odlaganje naplate kredita na 90 dana, kao i da će država davati kredite iz Fonda za razvoj sa kamatnom stopom od jedan posto.
"Mi smo spremni da štitimo kurs, da štitimo punu stabilnost u nemogućim uslovima. Imamo 30,5 tona zlata. Ono što je važno, 9 tona zlata držimo u Bernu, u Švajcarkoj, da bismo u svakom trenutku to mogli da naplatimo, da bismo u svakom trenutku mogli da imamo efektivni novac", objasnio je predsednik Vučić i poručio građanima da ne treba da budu uplašeni i da su naša monetarna i naša fiskalna stabilnost neupitni.
Predsednik Vučić istakao je da ne isključuje mogućnost uvođenja vanrednog stanja, ali da za to sada nema potrebe.
„Vanredno stanje se uvodi ukoliko ministar odbrane pošalje vrhovnom komandatu, predsedniku države, pismo da je ugrožena bezbednost države. Zatim ga šaljemo u Skupštinu, ali, pošto je zabranjeno okupljanje više od 100 ljudi, moguće je da predsednik Srbije, predsednik Skupštine i Vlade, zajedničkim, trostrukim potpisom uvedu vanredno stanje. Vanredno stanje podrazumeva najteže moguće mere i zahteva potpunu izolaciju“, objasnio je predsednik Vučić . On je dodao da je ovo najteži izazov za nas u poslednjih nekoliko decenija, ne zbog snage virusa, već zbog pandemije, zato što je virus zahvatio mnoge zemlje i što smo ostavljeni sami sebi.
„Juče je bio najgori dan za ceo svet što se tiče stanja berzi i za očekivati je da se to nastavi. Ogroman je broj mrtvih u Evropi i pored mera koje su preduzete. Naša srca su uz prijateljski, bratski narod u Italiji“, poručio je predsednik Vučić. On je istakao da posle 10 ili 12 dana kreće eksponencijalni rast broja obolelih, a pre svega starih.
„Moja ljubav i pažnja u ovom trenutku usmerena je na najstarije i molim vas da ne izlazite, neka sve što treba donesu mlađi. Naći ćemo način kako da vam dopremimo hranu. Molim vas samo za ovu vrstu discipline. Ovo za nas predstavlja najveći mogući izazov, i za našu ekomoniju i za sve, ali pre svega za živote ljudi", rekao je predsednik Vučić i apelovao na solidarnost i ujedinjenje.
Beograd, 14. mart 2020. godine