Александрин и Вељков робот - пројекат будућности

Најбоље из Србије

10.03.2021. - 09:32

Александрин и Вељков робот - пројекат будућности

Још једна победа нишких средњошколаца, сестре и брата, који су се овај пут на такмичењу представили самоходним вишенаменским роботом

Александра и Вељко Алексић, ученици Електротехничке школе „Никола Тесла“ у Нишу, освојили су, трећи пут заредом, прво место на државном такмичењу из роботике које је почетком марта одржано на Институту за физику у Крагујевцу. Овог пута су се представили жирију на такмичењу својим пројектом "Ава Ровер В1", а заједно са њима такмичењу је присуствовао и њихов професор и ментор Предраг Шубаревић.
 
Александрин и Вељков робот - пројекат будућности

Приватна архива

„Конкуренција је била изузетно јака и довољно је само да напоменем да су нас на такмичењу сачекале чак три екипе са роботима и једним ЦНЦ што, морам то да признам, ни сестра ни ја нисмо очекивали. И поред тога, успели смо да оправдамо поверење, а освајањем првог места наш труд и рад су се у потпуности исплатили“, каже Вељко Алексић.
 
Нишки средњошколци, сестра и брат Александра и Вељко, представили су се самоходним вишенаменским роботом.
 
Александрин и Вељков робот - пројекат будућности

Приватна архива

„У питању је робот који може бити употребљен у било којој индустрији. На себи поседује HD IP камеру преко које може да се прети његово кретање и рад. Тренутна његова немена је деконтаминација терена и објеката у Ковид ситуацији“, објашњава Вељко Алексић.
 
Поред УВ лампи, њихов робот на себи садржи и млазницу са распршивачем која прска дезинфекционо средство из резервоара који ровер на себи поседује.
 
Александрин и Вељков робот - пројекат будућности

Приватна архива

„Додатна функција му је примена у противтерористичким дејствима за извиђање, проверу терена на мине и бојне отрове, али може да се користи и за преглед возила уколико се посумња да у њима има експлозива. Сензор који ровер има може да детектује метан, пропан, бутан, хексан, угљен моноксид и остале бојне отрове од којих већина немају ни укус ни мирис“, додаје Вељко Алексић.
 
Уз све то, носивост ровера је 80 килограма, тако да у индустрији може да служи и као транспортни манипулатор.
 
„Свака његова функција је пограмибилна и контролише се андроид апликацијом коју смо направили“, закључује Вељко.
Подели

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).