Најбоље из Србије
07.05.2021. - 09:32
Древна блага прибојског краја
Простору где се данас налази општина Прибој, једно је од места у Европи и свету где се најраније почело са експлоатацијом, па и делимичном прерадом и обрадом бакра
На подручју општине Прибој људи су живели и у праисторијско доба. Прве насеобине у Доњем Полимљу никле су још пре шест и по миленијума, а о томе сведоче рудници и рударска насеља у долини Лима, која припадају „винчанској“ култури.
До тих сведочанстава дошло се кроз вишегодишња археолошка истраживања. Тако су на територији Прибоја, за сада, регистрована 134 археолошка налазишта. Она су из различитих периода, почев од старијег, односно средњег неолита, па све до касног средњег века.
Један од најстаријих локалитета свакако је рудник Јармовац, у непосредној близини данашњег града Прибоја. У питању је један од четири најстарија рудника бакра у Европи, а најновија научна истраживања су доказала, не само у Европи, него и у свету, јер је експлоатација бакра зачета управо на овим просторима, у оквиру „винчанске“ културе.
Поред остатака рударских окана, недалеко од самог рудника пронађени су и остаци праисторијских гробница, где су сахрањивани ратници, рудари и чланови њихових породица. Недалеко од тих гробница пронађени су и остаци рударских насеља, односно људи који су екслоатисали рудник бакра Јармовац.
Приликом истраживања гробница откривени су и подаци из различитих, углавном млађих периода, од енеолита, од бакарног доба, а уз бакар вршена је и експлоатација гвожђа, па је очито да су и у време гвозденог доба, овде живели људи и вршили ископавања али и једноставнију прераду рудних богастава.
О томе сведочи и стална поставка изложбе у Завичајном музеју у Прибоју, која се односи на јармовачке рударе, мада је највећим делом везана за период гвозденог доба, када је овде живело извесно илирско племе, највероватније Аутаријати.
У музеју у Прибоју чувају се примерци тадашњег, разноврсног и маштовито израђеног накита, оружја и опреме. Нарочиту вредност има збирка древних и примитивних, али у то доба једино могућих и ефикасних, рударских алатки.
У оквиру изложбе најзанимљивији су експонати са насеља јармовачких рудара. Њихове прве алатке су у то време прављене од облутака, односно од речног камена, јер није постојало другог тврдог материјала, као што су били поменути облутци.
А само код једног рударског окна, рудника Јармовац, пронађено је преко 40 таквих алатки, и све су изложене у прибојском Завичајном музеју.