Најбоље из Србије
28.06.2021. - 09:30
Козји сир из Врања на трпезама широм региона
Дејан Стајић из Врања светли је пример младог човека, економисте, који се по завршетку школовања вратио у родни град и кренуо да гради каријеру на дедовини. У селу Топлац, седам километара од града Врања, основао је ,,Газдинство Стајић'' и са породицом започео сопствени посао у производњи сирева.
,,Вратили смо се својим коренима и имању, са циљем да спречимо зарастање прелепих ливада у шуме, као и да некада обрадиве њиве зарасле у коров претворимо у пашњаке. Уз пуно труда успели смо да им вратимо њихов стари - природни сјај и основали ,,Газдинство Стајић”, прича Дејан како су изгледали њихови први кораци.
У октобру 2016. године на газдинство су стигли и први станари. Биле су то две козице, Алба и Лика, као и швајцарски овчар, Рицо, стар тек два месеца. Тако је све почело. Стајићи су се бескрајно радовали јер је њихов долазак значио да сан постаје стварност. Иако је нова стварност носила са собом бројне проблеме, позитивна енергија којом животиње зраче водила их је напред.
Чврсто је одлучио да се бави производњом козјег сира, те је тако на пространим пашњацима у околини села Топлац направио фарму коза, настанивши педесетак расних коза - француских алпина. Реч је о раси која потиче са француских Алпа и која даје знатно више млека у односу на друге врсте. Млечност ове расе је од 500 до 800 литара током периода једне лактације која траје око 280 дана. Уз све то, ова раса коза веома је прилагодљива различитим условима гајења, отпорна на болести, а музни век је и од седам до десет година.
„Испоставило се да алпска сорта коза у својој исхрани користи десетоструко више врста биљака него крава или обична, бела овца. Захваљујући разноврсној исхрани, млеко и сир немају онај интензивни мирис због којег многи не једу козје производе, упркос њиховим својствима и нутритивним вредностима. Такође, производи који се добијају од алпске козе не налазе се често на тржишту, те су због тога на цени“, наглашава Стајић. Лако прилагодљиве, уз посвећеност и бригу чланова породице Стајић, козе су веома добро напредовале на газдинству, а богати пашњаци допринели су да у старту дају приносе млека неопходне за производњу сира.
,,Недуго затим циљ је остварен, настали су природни домаћи производи ,,Газдинства Стајић”, а самим тим и велика потражња за природним домаћим козјим сиревима. Наши сиреви сада су на менију врхунских ресторана, хотела али и бројних домаћинстава на територији Врања, Скопља, Београда…
Потражња је велика тако да се понекад на испоруку чека и до 30 дана. Велики труд улажу сви запослени, почев од људи који се брину о козама, преко оних који се баве прерадом млека и производњом сирева, до креативног тима наших ПР менаџера, дизајнера, фотографа да би ,,Газдинство Стајић” сада било већ препознатљиво. Освајамо тржиште и полако постајемо бренд југа Србије“, истиче Дејан Стајић.
Дејан и његов тим предано су радили на промоцији производа ,,Газдинства Стајић’’, а њихов квалитет први су препознали власници ресторана у Врању који су били и остали стални купци. Такође, производни програм ,,Газдинства Стајић“ промовисан је на бројним манифестацијама, не само у граду, већ и широм земље.
Производи ,,Газдинства Стајић“ нашли су се на сајмовима у Новом Саду и у Солуну, а запослени се редовно усавршавају на бројним семинарима у земљи и окружењу, пре свега Македонији и Грчкој.
Да, осим квалитета, и паковање продаје робу потврдила је Дејанова идеја да сир пакује и продаје у дрвеним качицама производеним на традиционалан начин, па тако упакован сир транспортује и купцима широм Србије, Македоније и Хрватске…
Искрено верује да се уз добру идеју труд и упорност увек исплате. Такође, сматра да резултати никада не изостају ако се уз све то примени и стечено знање. Младим људима поручује да следе своје снове, верују у себе, буду упорни и успех је неминован.