Најбоље из Србије
07.05.2021. - 09:30
„Лепе ти је, лепе ти је, Хомоље зелене“
Замислите групу другара који седе на травњаку на ободу шуме. Ноћ се спушта, пали се логорска ватра која греје извиђаче и планине и осветљава околину. Уз пратњу гитаре, певају се извиђачке песме. То је највећа драж извиђаштва - право друштво које има заједничку идеју и заједнички начин живота, иако смо сви различити
Одевени у препознатљиву извиђачку униформу – мараму и кошуљу, око 150 чланова борског извиђачког одреда „Радомир Јовановић – Чоче”, 27. фебруара ове године обележили су 69 година рада и постојања на овим просторима.
Одред извиђача „Радомир Јовановић - Чоче“ из Бора основала је група Борана 27. фебруара 1952. године, након завршене школе за четовође на Кошутњаку. Овај одред био је један од пет најбољих одреда на просторима бивше Југославије. За готово седам деценија рада, чланови Чочетовог одреда учестовали су на свим најзначајнијим смотрама, сусретима и активностима у Савезу извиђача Србије.
Резултати тог успешног рада огледају се у великом броју чланова који су прошли кроз организацију, али и у великом броју извиђачких, друштвених и државних одликовања. Преко 60 пехара је у њиховом поседу са Купа Србије, Вождових дана, Ноћно-оријентационих такмичења, а некако најдража им је Сабља Хајдук Вељка, карактеристична за источни крај Србије.
Ложење ватре, подизање шатора, сналажење у шуми, учење путних знакова и сигнализације помоћу заставица, морзеова азбука неке су од ствари које се уче у извиђачким одредима.
Наш саговорник, дугогодишњи извиђач и старешина одреда Радомир Јовановић – Чоче, Александар Трифуновић за ову причу има само једну поруку: „једном извиђач - увек извиђач“. Каже да бити члан неке извиђачке организације значи и обећање и завет да ће неко најбоље што може живети у складу са законима.
„Мислим да је наша извиђачка организација успела да у људима однегује једну добру људску климу. То су отворени, чисти људи. Одмах једни другима прилазе чиста срца. А основни је циљ да се људи држе, да буду пријатељи. То су другарства која се целог века памте”, каже овај извиђач.
Од песме крај логорске ватре, до вештина које се памте за цео живот. Препознат је изванредан допринос извиђаштва који је оснажио стотине милиона младих да створе трајну културу мира у својим заједницама више од једног века.
До наредне извиђачке акције, на којој ће извиђачи опет показати како, кроз игру, авантуру и изазов, деца и млади људи стварају бољи свет, извиђачки поздрав З Д Р А В О.