Најбоље из Србије
26.05.2021. - 09:30
Лесковачка гимназија - школа са душом и традицијом
Више од шест векова Лесковац се развијао као градско насеље на обалама Ветернице и израстао је у значајан административни, привредни и културни центар. Развоју града од 1879. године свесрдно доприноси и чувена Гимназија, као место из којег су потекли стручњаци из различитих области, али и добри и племенити људи
Почетком XIX века у лесковачком крају постојале су бројне школе манастирског типа, а модеран начин школовања је започео доласком учитеља Јосифа Костића. Тако је од познате Ча Митине школе и школске зграде код цркве, образовање деце у лесковачком крају било већ увелико развијено.
Зато је и разумљиво да су Лесковчани одмах после ослобођења од Турака, децембра 1878. године, желели да у свом граду имају, поред мушке, и женску основну школу и школе за више образовање своје деце.
Гимназија у Лесковцу основана је далеке 1879. године као нижа гимназија. Први наставник кога је министар именовао био је чувени Стеван Сремац. Била је смештена у кући лесковачког кајмакама Хафиса Пашагића на десној обали Ветернице и започела је свој рад са 32 ученика.
Током историје школа је мењала и зграде и име. Данас се налази у центру града и представља његову жилу куцавицу. Одувек је била и остала расадник талената. Плејаду знаменитих људи који су стасавали у њеним клупама између осталих чине и академик Звонко Марић, проф. др Јован Букелић, проф. др Јован Хаџи Ђокић, др сци. мед. Горан Цветановић (градоначелник Лесковца), добитници Октобарских награда: др Владимир Прокоповић, др Александар Петровић и Стефан Стојановић, који је освојио неколико награда на међународним такмичењима као ученик Гимназије.
Гимназију сада похађа 781 ученик, а ученици су распоређени у 31 одељење. Друштвено-језичком и природно-математичком смеру придодат је и смер за ученике са посебним способностима за рачунарство и информатику.
Одабир средње школе права је прекретница у животу и први корак ка усмеравању на будућу професију. Гимназија као општеобразовна установа прати трендове савременог друштва и пружа младим људима могућности за развој. Спој модерног и традиционалног је оно што одликује ову значајну установу.
Лесковачка гимназија се труди да буде школа без баријера и да своје ученике укључи у велики број хуманитарних акција и тако омогући да се њени ђаци формирају, не само у образоване, већ и у свестране личности спремне да одговоре на све задатке савременог живота. Школа има успешну сарадњу са пријатељима из Удружења дистрофичара и параплегичара и учествује и у акцији „Чеп за хендикеп“.
Срећом и радошћу испуњава чињеница да је Гимназија у Лесковцу и 141 годину након оснивања и даље млада и спремна за нове изазове. Снагу и подстрек дају јој деца која у њој сазревају и проналазе своје путеве.
Директорка Гимназије Драгана Цветановић поручује: ,,Истински смо поносни на богату прошлост наше школе, а потврде о квалитету васпитно- образовног рада су стизале и стижу са различитих страна. Успеси наше деце се препознају и вреднују. Захваљујући свему томе Гимназија је добитник Октобарске награде из 1969. године, Ордена заслуга за народ са златном звездом из 1979. године, Медаље за изузетне резултате у образовно-васпитном раду у оквиру доделе Октобарских награда града Лесковца 2008. године и Сретењског ордена другог реда за нарочите заслуге за Републику Србију и њене грађане и постигнуте резултате у просветној делатности, који је добила 2020. године Указом председника Републике Србије Александра Вучића, као установа које представља стожер знања и образовања на југу Србије.“
Често се у лесковачкој Гимназији спомиње: ,,Највише што образовање може пружити детету у његовом развоју јесте помоћи му и усмерити га према подручју у којем му његова надареност највише одговара, где је задовољно и успешно!“. Управо таква школа је и најстарија гимназија у овим крајевима, која дуги низ година уз дивну сарадњу и залагање свих запослених омогућава свим ученицима да остваре своје пуне потенцијале подстичући критичко размишљање, подижући ниво кулуре и васпитања уз уважавање и толеранцију.
Гимназија у Лесковцу је била и у будућности ће бити место где се рађају научници, лекари, професори, спортисти, математичари и стручњаци различитих области, али ће увек тежити да пре свега буде место одакле ће сваки ученик изаћи као добар човек, јер то је највећи допринос који свака образовна институација може да пружи овом друштву.