Најбоље из Србије
28.05.2021. - 09:32
Органска башта у дворишту нишке гимназије
У делу дворишта нишке Гимназије „Бора Стаковић” ученици ове школе започели су прављење органске баште у којој је већ засађено цвеће, а ускоро ће се ту наћи и изабрано поврће. Поред баште ће се налазити и летња учионица у којој ће се одржавати часови из биологије, хемије, историје и других предмета
Специфичност пројектa који ђаци реализују са професоркама биологије Јасмином Манојловић и историје Оливером Тодоровић је у томе што за ђубрење земљишта користе остатке ужине од којих праве компост. Уз чврст компост праве и течни, а циљ пројекта Foody, чији је идејни аутор професорка Оливера Тодоровић, је да млади усвоје навику рециклирања, не само стакла и лименики, већ и хране.
„У Србији се само један посто хране рециклира, а све остало заврши на депонијама, а разградњом органских материја ослобађају се метан, који је јако токсичан, и водоник сулфит који непријатно мирише. Циљ овог пројекта је да подигнемо еколошку свест наших ученика, али и њихових породица. На овај начин, они дају добар пример свима како се поступа са биоразградивим отпадом и како он може да се искористи у добре сврхе”, каже професорка Јасмина Манојловић.
„Факултет техничких наука из Новог Сада, Департман за инжењерство и заштиту животне средине, расписaо је конкурс на коме смо добили овај пројекат, заједно са још 15 школа у Србији. На овај начин учимо ђаке како отпад може да се претвори у плодно земљиште и користи”, објашњава професорка Оливера Тодоровић.
Кроз онлајн радионице прошло је око 15 ученика, али је интересовање ученика за пројекат велико.
„Идеја је била да за почетак укључимо ученике из специјалног одељења за биологију и хемију, али смо касније укључили и остале ученике због великог интересовања. Циљ је да у пројекат у Србији буде укључено око 350 ученика али се чини да ће их само из наше школе бити толико”, додаје Тодоровић.
Анђела Голубовић је ученица трећег разреда природно-математичког смера и укључена је у овај пројекат. Она је истовремено и аутор слогана који гласи: „Бора еко бира, Бора компостира”.
„Осећам се корисно и продуктивно. На овај начин доприносим ширењу еколошке свести у школи, па и шире. Ово искуство ће ми омогућити даље истраживање и на биолошком и хемијском нивоу, а и практични рад нам сада доста недостаје. Идеја је да покажемо како може да се смањи загађење разлагањем отпада, али и како да се плодност земљишта побољша на природан начин ”, каже Анђела.
Део дворишта у коме се налази „Борина башта“ и учионица на отвореном је до пре само месец дана био запуштен, ограђен и није се користио. Сада је то место на коме ће ученици учити и стицати нова знања.