Производња вина је љубав која обузима и преокупира

Најбоље из Србије

24.03.2021. - 09:32

Производња вина је љубав која обузима и преокупира

Ово није само још једна прича о успеху. Нити је прича о младости и ентузијазму. Није ни о срећи. Ово је прича о визији и љубави према ономе што радите, о плановима који су оствариви, о поштовању породичних вредности, о заједништву и слози, који заиста могу да покрену свет

Породица Алексић је добро позната Врањанцима. Препозната и у Србији и региону. То су вредни и марљиви људи, већ неколико деценија у приватном бизнису. Богатство Драгана Алексића не огледа се, понајпре, у Фабрици сточне хране “Нутрико” засноване на природном концепту исхране домаћих животиња. Нити у хектарима винограда. Или у засадима првокласне винове лозе. Његово богатство су Драгана, Маја и Марија, његове ћерке којима је пренео очараност вином и виноградарством.
 
Производња вина је љубав која обузима и преокупира

Приватна архива

Љубав према вину је њихова породична традиција и део њиховог детињства и одрастања. “Нас три смо прва генерација у породици, која се комерцијално бави вином. Иако смо званично регистровали винарију много раније, својим почетком сматрамо излазак на тржиште 2012. године. Наша појава била је ван свих тадашњих неписаних правила. Жене као власнице винарије, излазе на тржиште са седам етикета и 100.000 боца. Данас, само девет година касније, винарија је у самом врху на тржишту вина Србије, са 14 етикета и 500.000 боца“, каже Маја Алексић Илић.
 
Производња вина је љубав која обузима и преокупира

Приватна архива

Три сестре одрасле су у предузетничкој породици. Њима су од најранијег детињства усађене радне навике. Мото родитеља да су „њихови запослени највећи капитал“, примењују и данас. Тим винарије „Алексић“ чине млади људи, неки од њих од самог почетка, сви на истом задатку, а то је пласман квалитетних вина широм региона и задовољство крајњих купаца.
 
Винарија „Алексић“ једна је од три највеће у Србији по производњи вина. Данашња производња достиже 500.000 литара пенушавих, белих, розе и црвених вина. Поред интернационалних сорти, chardonnay, cabernet sauvignon, sovignon blanc, у асортиману Алексића су и домаће Тамјаника, Смедеревка, Вранац. Подизањем нових засада, биће проширен и асортиман сорти. Тренутно је под засадом 20 хектара на парцели од 69 хектара. Винарија је добитник бројних признања на сајмовима широм света. На полицама је преко 90 награда, које су, како истичу, потврда за залагање целог тима.
 
Производња вина је љубав која обузима и преокупира

Приватна архива

На питање да ли је винарија „Алексић“ својеврсни бренд Врања, Маја Алексић Илић категорично истиче: „Апсолутно јесте! Врање има дугогодишњу традицију у производњи вина и грожђа. Ми смо тренутно једина винарија са нашег подручја. Ако не највећи, онда сигурно један од највећих приватних произвођача. Наш најпознатији и најпродаванији производ је „Жути цвет“, који је и добио име по симболу града - жутом цвећу“.
 
Она додаје да њихов успех итекако утиче и на промоцију женског предузетништва. „Још увек се код нас деле делатности на мушке и женске. Жене предузетнице пролазе кроз исте проблеме као и мушкарци. Можда нас је мање, али предузетничке муке су исте за све. Ми смо ту да својим примером охрабримо све који имају дилему да ли ући у предузетнички посао или не“, каже Алексић Илић.
 
Производња вина је љубав која обузима и преокупира

Приватна архива

Упркос кризи изазваној пандемијом коронавируса, у винарији Алексић не посустају. У плану је ширење засада на преосталих 50 хектара, развој агротуризма, промоција нових производа. Виноградарство и производња вина је љубав која обузима и преокупира. „Наша је жеља да се овим послом баве и деца наше деце“, наглашавају.
 
Маја на крају истиче да рецепт за успех не постоји. „Морате имати јасну идеју, морате бити упорни и истрајни. И тада сте на пола пута, друга половина је срећа. Верујте у себе!“, порука је из винарије „Алексић“ из Врања.
Подели

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).