Најбоље из Србије
12.05.2021. - 09:30
Радом и знањем до трона Европе
Никола Рашевић један је од најуспешнијих лозничких студената и стипендиста града Лознице захваљујући изузетним резултатима које је постигао на бројним такмичењима као члан роботичарског тима „Мемристор“ током студија на смеру Енергетика, електроника и телекомуникације Факултета техничких наука (ФТН) у Новом Саду
Већ као бруцош укључио се у рад „Мемристора“, чији је сада ментор, а учествовао је на великом броју такмичења у Француској на којима је имао запажене наступе и значајна достигнућа. Као вођа тима 2018. године довео је Србију на четврто место у Европи на такмичењу „Еуробот”.
Највећи успех у студентским такмичењима у роботици достигао је када је свој дизајн електронике имплементирао у роботима тима „ПМГ” који је 2019. године одвео Србију на трон Европе на „Еуробот” такмичењу.
Током факултета трудио се да стекне што веће практично знање у својој стручној области, примењеној електроници, па је својевољно одлазио на праксе у Београду и Новом Саду, које је финансирао, од студентских стипендија. Захваљујући томе, постао је највећи познавалац дизајнирања штампаних плоча и аналогних електронских кола у својој генерацији.
Када је трећу годину приводио крају, одлучио је да окуша срећу и пријави се на програм студентских пракси у ЦЕРН-у где је примљен као најмлађи човек у департману и где је дизајнирао штампане плоче које ће бити уграђене у детектор честица. Због четрнаестомесечног боравка у Женеви, морао је да паузира једну годину на факултету, али то га није спречило да настави да учи, ради и ниже успехе.
Никола има и друга интересовања и хобије па је тако положио за радио-аматерску лиценцу и постао један од људи који из разоноде комуницира путем радио станице, што има своју практичну примену у ванредним ситуацијама. То га је одвело у Лондон на камп младих радио-аматера где је био део трочлане екипе из Србије која је освојила прво место у броју остварених веза са светом што је још један од значајних успеха које је постигао радом и залагањем.
Тренутно ради као сарадник у настави на Катедри за теоријску електротехнику на Факултету техничких наука у Новом Саду, а планира да постане асистент. Он несебично дели своје знање и промотер је такозваног open-source-а, односно отвореног знања доступног свима, а сви његови пројекти отворени су за јавност и бесплатни за коришћење. У слободно време похађа часове латино плеса и тренира кунг-фу.
Никола се нада да ће током живота бити у прилици да помогне свом народу и својој држави, а тиме и целом свету.