Најбоље из Србије
04.09.2024. - 09:30
Седамдесет и пет година успешног рада Народног музеја у Лесковцу
Народни музеј у Лесковцу је ризница богате историје Лесковачког краја, регионална институција која допринеси развоју савременог друштва, представљајући знања о Лесковцу и његовој околини на занимљив и атрактиван начин
Култура сећања је основа на којој почива национални и културни идентитет једне државе. Усменим и писменим путем народ чува сећање на прошлост, а институције на формални начин брину и чувају кулурно и историјско богатство.
Народни музеј у Лесковцу основан је 2. маја 1948. године. До 1974. године био је смештен у данашњој Градској кући, када је завршена и свечано отворена нова зграда музеја.
Народни музеј Лесковац обавља послове који се односе на систематско истраживање, евидентирање и презентацију уметничко-историјских дела која уживају претходну заштиту, a која се налазе у објектима и просторима који се налазе у саставу Народног музеја у Лесковцу, а ван су самог седишта Музеја. Сам значај ових музејским целина намеће и потребу и обавезу вођења студиозније бриге о њима. То су: Градска кућа, Спомен кућа Косте Стаменковић, Текстилни музеј у Стројковцу, Ахеолошки локалитет Царичин град.
„Времеплов лесковачког краја“ представља прву фазу нове сталне поставке која приказује живот становника лесковачког краја од неолита до доласка Османлија на ове просторе, а отворена је 9. маја 2015. године. Друга фаза сталне поставке под називом „Лесковац – српски Манчестер (1878 – 1941)“, отворена је 19. јуна 2020. године. Поставка кроз више тематских целина, приказује период од ослобођења од Османлија, до почетка Другог светског рата, када је Лесковац доживео велике промене – преображај од оријенталне вароши до значајног српског индустријског центра.
Народни музеј у Лесковцу је за својих седам деценија постојања поносни носилац преко 200 награда и признања, а од 2012. године четири пута је проглашен за најбољи музеј у Србији. Због велике понуде садржаја за особе са инвалидитетом проглашен је и најприступачнијим музејом у Србији.
Покретање Лесковачког зборника 1961. године један је од најзначајнијих подухвата у раду Народног музеја у Лесковцу и његове трансформације у савремени музеј. На његовим страницама пуне шездесет три године у контиунитету се публикују текстови из области историје, археологије, етнологије, историје уметности, нумизматике, хералдике и музеологије. „Лесковачки зборник“ тренутно има статус истакнутог националног часописа.