Најбоље из Србије
16.04.2021. - 09:30
Школа за будућност
Лесковачака Трговинско-угоститељска школа основана је 1906. године као Државна трговачко-занатска школа и спада у најстарије школе ове врсте у Србији. Током деценија се мењала и развијала у складу са друштвено-историјским трендовима, добијала је нове образовне профиле и све више ученика и наставника
У овој школи се образују профили из области економије, права и администрације, као и трговине, туризма и угоститељства. У школи постоје образовни профили на трећем степену: Кувар, Конобар и Посластичар и на четвртом степену: Комерцијалиста, Туристичко-хотелијерски техничар, Кулинарски техничар и Угоститељски техничар.
У току школовања из области посластичарства ученици се оспособљавају за припрему свих врста традиционалних и савремених посластица: колача, кремова, торти, пудинга, суфлеа и других посластица. Ученици овог занимања често одлазе на сајмове и изложбе угоститељства а учествују и на готово свим такмичењима средњих угоститељских школа.
Једна од најзначајнијих активности Трговинско-угоститељске школе је пројекат „Слатке и укусне идеје“ који је прихваћен и одобрен за финансирање у оквиру програма ЕРАЗМУС +. Циљ пројекта је повећање мобилности и стручних компетенција наставника и ученика у сарадњи са партнерима из Атине, са сврхом међународног повезивања сродних школа и институција и размене искустава у раду и учењу.
На основу тог пројекта ученици образовног профила посластичар боравили су две недеље у грчкој престоници Атини, где су имали прилике да уче како се праве традиционални грчки колачи, а у оквиру разних активности – радионица, стручних посета школама, посластичарницама и фабрици слаткиша, упознали су се са њиховим начином рада, те су по повратку у школи својим наставницима и родитељима презентовали шта су све научили од угледних мајстора посластичарства из ове земље.
Место више које се тражи годинама уназад показује да влада велико интересовање за посластичарски занат у Лесковачкој Трговинско-угоститељској школи. Овoлико интересовање за област посластичарства резултат је постојања специјализованог кабинета у склопу школске посластичарнице „Фонтана“ у центру града, где ученици посластичари у свим разредима изводе часове вежби и практичне наставе. У посластичарници „Фонтана“ ученици имају пуне руке посла, а поруџбине за старинске колаче не престају током целе године. Ученици са својим наставницима учествују у изради ситних колача и торти за потребе разних манифестација у школи и граду, као и за комерцијалне сврхе.
Ученици праве модерне и савремене посластице, али и старинске и традиционалне колаче, који су уникатни и препознатљиви у лесковачком крају. По традиционалној рецептури настају Добош торта, корпице, индијане, мињони. Чини се правим мајсторством направити и ове старинске бомбице које прве нестају са послужавника.
„Све генерације то воле, и стари, и млађи, и деца. Не одступамо од тих норматива када је нешто препознатљиво“, каже професор посластичарства Драгољуб Пејчић.
Квалитет је бољи из године у годину, док цена остаје и више него приступачна, па самим тим и потражња бива у континуитету велика, због чега је потребно много труда, залагања и марљивог рада да би се она задовољила. Свесни своје дуге и богате традиције, ученици негују исту, али не презају ни од увођења извесних новина када осете потребу за њима. На тај начин спречавају да оно што је старо не остане заборављено и окарактерисано као анахроно, а да оно што представља новитет улије одређену дозу аутентичности њиховом раду. Речју, вредни ученици су успели да укомпонују потребу за оригиналношћу са интересом за очување традиције. Вредно је помена да се у време празника у посластичарници направи око 200 килограма колача и торти. Притом, све што се заради улаже се у нову опрему и намирнице, без чега је немогуће постићи све оно што су ученици замислили. Посластице које проистекну из рада и труда ученика у школској посластичарници „Фонтана“ не могу се пронаћи на другим местима.
О вештинама које стичу током рада у школској посластичарници сведочи и пласман ученице Данице Спасић, која је освојила прву награду на такмичењу „Млади посластичар“. Ово такмичење одвијало се у организацији компаније "Дијамант" са циљем да овај слатки занат, који је све актуелнији, настави свој живот међу младим и амбициозним људима.
Уз све награде које редовно освајају, лесковачки посластичари улажу велики труд у сакупљању старих рецепата које ће, према њиховој замисли, ускоро преточити у књигу.