Саопштења
10.07.2013. - 16:00
Држава је дужна да људима обезбеди посао и стабилност, а не изговоре.
Београд, 10. јул 2013. године – Председник Републике Србије Томислав Николић примио је данас у опроштајне посете шефа делегације Европске Уније у Србији, Венсана Дежера, досадашње амбасадоре Републике Хрватске Жељка Купрешака и Краљевине Данске, Мете Кјуел Нилсен, као и амбасадора Велике Британије Мајкла Девенпорта, који ће убудуће преузети вођење делегације Европске Уније у нашој земљи.
Председник Николић је том приликом истакао да је Србија у претходном периоду много тога постигла, али да је велики посао још пред њом. Оно што још треба да се обави држава ће чинити несмањеном брзином, јер Србија нема времена за губљење, а грађани заслужују да напокон живе боље.
„Омогућавање бољег животног стандарда грађанима је у овом тренутку најважнији задатак који је пред нама. Држава је дужна да људима обезбеди посао и стабилност, а не изговоре за било чију неспособност“, истакао је председник Републике.
Господин Дежер је током разговора са председником Николићем рекао да је сада јасно да је демократија у Србији сазрела и да је изузетно јака порука Европи било то што је председник Николић одлучио да Србију представља као председник свих грађана. Он је изразио жељу да, након што је Србија јасно показала да је спремна да отпочне преговоре за прикључење Европској Унији, тако и Европска Унија да јасан знак Србији да је вољна да помогне нашој земљи на путу европских интеграција.
Господин Девенпорт је истакао да и у Бриселу и у Лондону сада постоји значајно већи степен поверења у Србију, што је резултат напретка који је наша земља остварила у претходних годину дана. Он је поздравио настојање Србије да се за приступне преговоре са Европском Унијом формира тим састављен од најстручнијих људи, без обзира на њихово политичко опредељење, који ће радити у интересу наше земље, а неће морати рачуне да полажу својим политичким странкама.
Господин Купрешак се у разговору са председником Николићем заложио за наставак унапређења односа између Србије и Хрватске и истакао да је посебно важно то што се већ предузимају конкретни потези, попут решавања питања пензија.
Амбасадорка Мете Кјуел Нилсен рекла је да је приметила како је ангажовање наших државних органа у претходном периоду у ствари изведено заједно са грађанима и да су они много више укључени у разумевање проблема са којима се Србија данас сусреће. Она је закључила да је све што је нова администрација у Србији учинила у претходних годину дана отерало дотадашње неповерење и оклевање, које је било присутно према нашој земљи у одређеним круговима у свету. Амбасадорка Данске је поздравила залагање Србије за успостављање трајне стабилности у региону и напредак који је у вези тога до сада постигнут.