Саопштења
Говор поводом завршетка школовања полазника 5. класе Високих студија безбедности и одбране и 59. класе генералштабног усавршавања Школе националне одбране
Дом Народне скупштине, петак, 01.07.2016.
Поштовани потпредседници Народне скупштине,
Министри и генерали,
Официри, војници и цивилна лица у служби Војске Србије,
Часни оци,
Ректори, декани, професори, чланови академске заједнице Србије,
Уважени чланови дипломатског кора,
Полазници пете класе Високих студија безбедности и одбране и 59. класе генералштабног усавршавања Школе националне одбране,
Драги грађани Србије,
На одбрамбену способност једног друштва утичу многи чиниоци и околности, али на њену суштину пресудно утиче – човек. Систем одбране чине људи, од чијих квалитета, особина, образовања, зависе мир и стабилност једне земље. Ви, полазници 5. класе Високих студија безбедности и одбране и 59. класе Генералштабног усавршавања Школе националне одбране, сутра ћете чинити стуб одбране Србије. Честитам вам успешан завршетак школовања и желим успешан почетак професионалне каријере. Имате сјајне узоре, богату историју српских одбрамбених ратова и бројне, изузетно успешне моделе полемистике, или науке одбране.
Морате да будете и свесни и одговорни, зато што вас херојска дела наших предака обавезују на то.
Желео бих да изразим посебно задовољство што имамо полазнике и из Алжира, Босне и Херцеговине Македоније и Хрватске, који су данас спремни да преузму високе дужности у системима националне безбедности својих земаља. Доласком на усавршавање они су показали поштовање не само према нашем образовном систему, већ и према Србији у целини. Знањем које су стекли, као и пријатељством са српским колегама, сасвим сам сигуран, остварују значајан допринос билатералној сарадњи и изградњи глобалног мира, без кога развој човечанства није могућ.
Војвода Живојин Мишић је у својој „Стратегији“ тврдио да (цитирам): „Само морално и духовно снажна личност може бити професионално одговорна у миру и позитивно стајати на бранику отаџбине у рату“. (крај цитата)
Веома је важно да сада, када сте успешно савладали теоријски аспект војне доктрине, наставите да радите на себи и да не спутавате сопствену креативност и слободу мишљења. Јер, без обзира што војна служба подразумева јаку дисциплину и поштовање начела субординације, без слободе мисли и њене неспутане вербализације, нема прогреса, како на појединачном, тако и на глобалном плану.
Предуслов за ваш даљи успех је креативност. То је карактеристика личности која се формира школовањем. Креативност и таленат се откривају и стимулишу у наставном процесу. За то су били задужени ваши професори. Они су посвећени томе да се методологија и садржај научно - образовног програма континуирано обогаћују и усавршавају и да се унапређује јединствен систем вредности, уз редовно праћење најбољих домаћих и упоредних пракси.
Поштовани полазници,
Чињеница да сте управо окончали усавршавање у области безбедности и одбране и да ћете ви у бућности бити лидери у систему одбране на стратегијском и оперативном нивоу одлучивања, подразумева да сте тек на почетку стазе знања. Знам да то можда звучи обесхрабрујуће, после великих напора које сте уложили, међутим, „корен знања је горак, али плодови његови су слатки“, учи нас Аристотел.
Образовање током целокупне каријере је концепт који се примењује у нашим војнообразовним институцијама. Садржај семинара, курсева, радионица, стручних и научних саветовања, увек се изнова прилагођава потребама полазника, система одбране и државе у целини. Најзад, јачање система безбедности и одбране представља циљ поменутих изучавања, уз јасну намеру да то снажење буде резултат вредног рада оних који се тренутно образују.
Смисао је у томе да се духовно, морално и стручно усавршавамо, да се повезујемо и да сложно градимо сигурну будућност.
Као полазници Високих студија безбедности и одбране и официри на Генералштабном усавршавању, ви сте оспособљени да будете носиоци будућег развоја, да будете део тима који ће дати конкретан допринос одбрани земље. Ваша снага је у заједничком циљу: да браните своју отаџбину и допринесете јачању њеног система безбедности. Очување мира, стварање отпорног и снажног система безбедности земље и развој регионалне сарадње, између осталог, гарантују да сваки грађанин може без страха да гради своју будућност.
Даме и господо,
Војска Србије је и даље институција од највећег поверења грађана. Војска је успешно иновирала области војне делатности, посебно област информационих технологија, процес командовања и повећања техничких могућности средстава наоружања и војне опреме.
Желим да подвучем да би наука требало и даље да буде стуб и ослонац војне моћи, с обзиром на то да је ниво њене развијености реалан показатељ свих значајних параметара моћи. То подразумева интензивну и несметану сарадњу Војске Србије и научно-образовне и истраживачке делатности.
Војска Србије у себи обједињује значајне научно-истраживачке, образовне, технолошке и привредне капацитете чиме, поред основне намене, представља и битан развојни капацитет целог друштва. Као и у свакој делатности, тако и у војној, за успешно праћење светских кретања постоји потреба за предвиђањем унапред различитих ризика по безбедност и у том смислу предузимање одговарајућих мера и делатности одбране.
Осмишљавање мера и акција у виду израде планова за супротстављање потенцијалним опасностима у војној науци припада њеном доктринарном опсегу. Доктрина је оптимална уколико садржи већи степен научно утврђених елемената.
Када то није случај, незнање и ненаучно мишљење доводе до општег хаоса, или – како каже Михаило Марковић (цитирам): „Појам ефикасне праксе, која доводи до пројектованог циља, претпоставља поседовање максимума релевантних знања. Сваки други појам праксе био би апологија стихијности“(крај цитата).
Војна наука се константно прилагођава променама, зато што је њен императив примена савремених достигнућа и искуства у различитим областима.
Даме и господо, драги пријатељи,
Безбедносни изазови су у корелацији са питањем очувања идентитета под утицајем глобализације.
Углавном са запада долази тренд брисања граница, људи су глобално умрежени, информације су доступне у реалном времену, утврђују се нови постулати цивилизације. Планета је отворена, чини се да је глобална колонизација добила нову форму – нанотехнолошког времена. Да ли је на сцени активна и трајна асимилација националног и стварање јединственог потрошачког модела, стила живота и културе, који ће довести до губитка моћи и утицаја националних држава?
Препознајем је и у одређеним појавама које могу да квалификујем и као облике притиска на власт како би радила по диктату одређених прозападних структура.
У свету не постоје државе и друштва потпуног благостања, државе без иједног проблема. Сваки од тих проблема лако је подићи на ниво дестабилизације. Сведоци смо да и код нас постоји креирање немира и подстицање незадовољних структура у друштву, који се онда обједињују око неке наизглед примамљиве идеје. То је веома заводљив концепт, чије суштинске побуде нимало нису племените. Њихов циљ је да се ослаби власт и да се оствари утицај, који пре свега служи интересу оних који желе да спроведу свој неоколонијалистички циљ. Није намера да се проблеми решавају, већ да се искористе за дестабилизацију државе и друштва.
Друга појава је злоупотреба јавних гласила, где ти исти центри моћи, под изговором слободе информисања, подривају институције система, измишљају афере, блате поједине политичке актере покушавајући да срозају ауторитет људи који воде државу. Ако се то само једном деси њима, одмах улажу протесте и тврде да се не осећају безбедно, док истовремено, било какав легитиман покушај да се томе у целини стане на пут, аутоматски се проглашава за диктатуру и ауторитарност режима.
Заједнички именитељ поменутих активности је подсмевање и подругивање различитим политичким актерима, понекад и онима који заступају њихове интересе,
како би се заметнуо траг и како би било тешко утврдити одакле ти напади долазе. Међутим, Србија је правна држава која има легитиман и снажан капацитет да се избори и са таквим, најнижим могућим средствима, којима се њихови корисници служе.
Са своје стране, Србија данас активно доприноси безбедности и стабилности у региону. Наша земља тежи да тај свој допринос оствари уз максималну сарадњу са нашим суседима и међународном заједницом. Залагање за мирољубиво решавање сукоба има снагу принципа у нашој спољној политици, уз наглашавање потребе да се подједнако уважавају сви политички субјекти и поштују основни принципи међународног права.
Мултинационалне операције у којима учествују припадници Војске Србије одвијају се на више континената – на Кипру, у Демократској Републици Конго, Централноафричкој Републици, Либану, Либерији, Обали Слоноваче, Малију и Сомалији. Наши официри, подофицири и војници који су у њима ангажовани, добијају највише оцене за показана знања и вештине, чиме се потврђује висок квалитет нашег војног образовања.
Наша Војска тежи стандардима најмодернијих армија света.
У том настојању урађено је много.
Данас можемо рећи да, захваљујући планираном развоју заснованом на оперативним способностима, имамо савремену и рационалну Војску која, по угледу и поштовању, заузима високу позицију међу грађанима. То поверење осведочено је и великим одзивом кандидата на конкурсима за професионалну војну службу и војне школе.
Даме и господо,
Наш унутрашњи циљ су мир и стабилност, непризнавање једнострано проглашене независности Косова и очување нашег становништва и културног наслеђа на Косову и Метохији.
Што се спољно-политичких приоритета тиче, упркос недавној одлуци Велике Британије да изађе из Европске Уније, ми нисмо променили своју тежњу за пуноправним чланством. Евроинтеграције Србије неће бити заустављене, али ће сасвим сигурно бити успорене. За анализу је потез Британије, једног од заговорника проширења, који иступа из Уније. Ми у свом интересу настављамо да уређујемо своју државу по највишим европским стандардима, а ЕУ нека покаже да ли нас жели или не.
Уколико пред нас поставе услов да признамо независност такозване државе Косово, или да престанемо да тој квази творевини спречавамо или отежавамо улазак у међународне институције, то ће за нас значити да нас не желе као пуноправног члана ЕУ.
Србија непрекидно води исправну политику, посвећена је јачању односа са земљама Азије, Африке, Јужне Америке и посебно ће искористити пријатељство са Руском Федерацијом и Кином. Ми никада нећемо увести санкције Русији, са њом сарађујемо у обостраном интересу, а након историјске посете кинеског председника Си Ђинпинга, отворили смо ново поглавље, вратили на историјски највиши ниво односе са пријатељском Кином.
Веома су охрабрујућа чврста уверавања кинеске стране, посебно председника, да ће у већем обиму улагати у производњу у Србији.
Србија остаје војно неутрална и користи најбоље праксе и искуства са запада и са истока. Неутралност подразумева избалансиран однос и сарадњу, а не укључивање у један војни савез. Споразум о статусу особља Центра у Нишу је припремљен и његова реализација ће сачекати формирање владе. Војна неутралност, посвећеност миру и сарадња са свима, гаранција је стабилне и сигурне будућности.
Дозволите ми, драги полазници, да вам у име грађана Србије још једном честитам успешан завршетак школовања и пожелим здравље, личну срећу и успешну каријеру на понос и добробит Србије.
Живела Војска Србије!
Живела Србија!