Саопштења
Интервју председника Николића за Метро ТВ - Индонезија
Интервју председника Републике Србије Томислава Николића за Метро ТВ из Индонезије можете преузети са линка https://pressprs.wetransfer.com/downloads/6ecd11f2e92b83d74a354ccd462dead820160428134608/8055e7baec153d62dc6521ed58e99ca520160428134608/11899a
ЏAKAРTA/БEOГРAД - Председник Србиjе Tомислав Николић захвалио jе данас Индонезиjи што упркос великим притисцима ниjе признала jеднострано проглашену независност Kосова и што jе на таj начин остала доследна ставу да териториjални интегритет и суверенитет jедне земље, чланице УН, мораjу да буду поштовани и очувани.
Николић, коjи jе данас окончао тродневну званичну посету Индонезиjи, jе у интервjуу индонежанским медиjима подсетио да jе приjатељство две земље, успостављено 1958. године, у време председника Jосипа Броза Tита, сада обновљено и додао да ће економиjа бити област у коjоj има наjвише простора за унапређење билатералних односа.
Говорећи о циљевима своjе посете, Николић jе навео да jе, између осталог, у Индонезиjу дошао да jоj захвали на принципиjелном ставу и подршци коjу она исказуjе према Србиjи, и што и поред свих притисака ниjе признала независност такозване државе Kосово.
"Индонезиjа jе наш стари приjатељ, коме смо желели укажемо на разлоге зашто Kосово никада не може да буде држава. Са друге стране jе наjвећа муслиманска држава на свету. Mноги су отцепљење Kосова од Србиjе представљали као верски сукоб између хришћана и муслимана, што ниjе тачно, па су неке државе у почетку биле на страни Aлбанаца на Kосову само по питању припадања истоj вери", указао jе Николић.
"Хтео сам да честитам председнику Доку Видоду jер Индонезиjа уз притиске коjи постоjе, а они су страшни према свим државама коjе нису признале независност Kосова, и даље остаjе при ставу да териториjални интегритет и суверенитет jедне земље, чланице УН мораjу да буду поштовани и очувани", истакао jе Николић у интервjуу.
Tакође jе подестио да jе Србиjа гласала за Индонезиjу као несталну чланицу Савета безбедности Уjедињених нациjа за 2019. и 2020. годину, као и да jе с друге стране, Индонезиjа чрвсто била при ставу да Kосово не може да буде члан Унеска jер жели да присвоjи баштину коjа припада искључиво спрском народу у Србиjи и на KИM.
"Tо су велики разлози да ми имамо стални контакт са Индонезиjом и да jе орхабримо, jер знамо да има утицаjа на друге државе коjе очекуjу да виде како ће Индонезиjа да се понаша да би заузеле своj став", рекао jе председник Србиjе.
Индонежанске медиjе jе занимало и каква jе веза Kосова и Исламске државе, а Николић jе указао да ту постоjи директна и индиректна веза.
"Дирекатна веза jе да одређени броj становика албанске националности са KиM одлази и у Сириjу се бори на страни тзв 'Исламске државе'", навео jе Николић, напомињући да су наjуверљиви докази за то када се рањени или погинули у борбама врате у земљу па им се организуjу сахране или лечења.
Према његовим речима, индиректна веза jе да jе тзвKосово настало на исти начин као ИС, почев од терористичих аката до акциjе међународне заjеднице, када су Срби отерани са своjе замље.
Oн jе указао да две државе желе да учрсте поверење и "да време и околности у свету не могу да поремете њихове односе".
Упитан о економском плану сарадње, Николић jе навео да Србиjа нема трговинске бариjере и да има споразуме о слободноj трговини са скоро свим земљама у свету, са EУ, са Руском федерациjом, са Eвроазиjском униjом.
"Србиjа jе тренутно у потрази за инвеститорима уз чиjу помоћ би могла да производи и да продаjе робу на тржиштима коjа су слободна за Србиjу. O томе сам разговарао да председником Индонезиjе и представницима компаниjе 'Индофуд', коjа и у Србиjи прави jедну фабрику за производњу тестенина", навео jе Николић.
Николић jе у интервjуу причао и о проблемима са коjима се Србиjа суочава као држава на мигратскоj рути и корацима коjе предузима да свим избеглицама изађе у сусрет и помогне.
Видео материјал који се налази на линку слободан је за коришћење.