img_5241.jpg

Саопштења

19.04.2016. - 14:53

Kрф - симбол страдања, спаса и наде

KРф - Председник Србиjе Tомислав Николић поручио jе вечерас да jе Kрф у свести српског народа симбол троjства са коjим се рађамо и умиремо: страдања, спаса и наде.

"Урезано у наше биће, име острва Kрф изговара се са наjвећим поштовањем и љубављу. Са захвалношћу", рекао jе Николић на свечаноj академиjи, коjом се на том грчком острву обележава стогодишњица искрцавања српске воjске.

"Памтимо своjу голготу, чувамо сећање на страдање али и захвалност савезницима и житељима острва Kрф, коjи су плакали над нашом судбином и без чиjе доброте не би био могућ васкрс Србиjе. Ви сте, драги приjатељи, савезници из Првог светског рата и Kрфљани, део славне српске историjе коjу учимо с поносом и памтимо са захвалношћу. Не учимо jе само из уџбеника", рекао jе Николић.

Николићу jе данас уручена и повеља почасног грађанина Kрфа, коjу jе, како jе рекао, прихватио са захвалношћу у име свих грађана Србиjе, у име потомака мученика и jунака, наших предака коjе сте примили као што се у кућу прима приjатељ, род, брат.

"Oва повеља jе порука приjатељства међу нама коjе се читав век преноси са jедне на другу генерациjу и постаjе временом све снажниjе", рекао jе Николић, додавши да jе пуних сто година за Србе сваки долазак на Kрф ходочашће.

За Србе jе долазак на Kрф и велики час историjе, наjблиставиjи део породичног наслеђа коjи се овде, на острву коjе jе симбол туге и спаса, преноси са оца на сина, са маjке на кћер, додао jе он.

Председник Републике jе подсетио да jе пут страдања прешло, и до албанске обале стигло, преко 150.000 српских воjника, око 100.000 цивила, 23.000 аустроугарских заробљеника, 10.000 коња.

Са своjом воjском и народом ходали су остарели краљ, регент, влада, скупштина, а у снегу и леду по стазама и врлетима остало jе неукопано на хиљаде људи, рекао jе Николић, наводећи да jе призор страдања наjречитиjе описао италиjански официр Паоло Ђордани у документу Италиjанске морнарице из 1917. под насловом „За српску воjску“.

„Ниjедно поприште битке ниjе запамтило оволику патњу, толике страшне муке, нити jе могуће замислити ишта црње и грозниjе од изгледа тих људи обложених прљавштином, израњаваних дугим ходом, заражених наjодвратниjим болестима, а ипак тако страховито живих у телима у распадању....", написао jе, између осталог, Ђордани, додаjући да од хероjа коjи су децембра 1914. протерали и уништили Поћорекове армаде, у њиховим телима ништа више ниjе било живо сем душе.

Николић jе нагласио и да Србиjа заувек памти укупну помоћ и доброту савезника, никада не заборавља њихову посвећеност да оспособе Kрф за прихват Срба коjих jе било више него житеља самог острва.

"Срби су Kрф назвали острвом спаса, Видо острвом смрти. Глад, исцрпљеност, болести, више од стотину умрлих свакога дана, и заjедничка, jединствена плава гробница. Не зна се тачан броj, не зна се име сваког од тих страдалника коjи су заувек остали сахрањени у туђем мору, тамо далеко од свог села, од Србиjе. До тада људска историjа ниjе видела такав гроб. "Света вода", рећи ће Mилутин Боjић за Jонско море", рекао jе Николић.

Истичући да постоjи нека чудна снага у српском народу, Николић jе рекао:

"Снага у Србина jе не само да наjстрашниjу голготу преживи, већ да живи! Зато jе реорганизована, утренирана и француским пушкама наоружана, српска воjска већ уjесен 1916. победом завршила битку на Kаjмакчалану и незадрживо jурнула да ослободи своjу отаџбину."

Наводећи да jе суживот испреплетао многе судбине и у Грка и Срба подједнако изградио свест о траjном приjатељству два народа, Николић jе нагласио:

"Постоjе сведочанства да Kрфљани Србе памте не само као измучене живе костуре коjи дишу и ходаjу, већ као народ коjи пева када му jе наjтеже. Сачували смо наду у људску доброту, jер смо успели да убедимо Kрфљане да се не плаше што им непозвани долазимо у госте, да ћемо да останемо кратко, док оживимо и кренемо у земљу коjу већ имамо наслеђену од своjих дедова."

Oн jе подсетио да jе због исказане jединствене хуманости одликовао Oпштину Kрф високим одликовањем Републике Србиjе - Сретењским орденом првог степена.

"Нека ово одличjе моjе домовине сведочи за вечност о захвалности Срба своjим грчким приjатељима. Нека оно за Kрф буде наjлепши симбол нашег братског односа, као што jе за нас Kрф симбол страдања и васкрса, хуманости савезника и доброте домаћина", закључио jе председник Србиjе.

Подели

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).