Саопштења
Реакција председника Николића на изјаву Зорана Милановића
Реагујући на изјаву бившег хрватског премијера и лидера опозиционе СДП-а Зорана Милановића о Србима, коју је изрекао на састанку са хрватским ратним ветеранима, председник Републике Србије Томислав Николић рекао је за Спутњик да са жаљењем прати дешавања у суседној држави.
Реагујући на изјаву бившег хрватског премијера и лидера опозиционе СДП-а Зорана Милановића о Србима, коју је изрекао на састанку са хрватским ратним ветеранима, председник Републике Србије Томислав Николић рекао је за Спутњик да са жаљењем прати дешавања у суседној држави. Напори Србије да успостави добре односе, да иза леђа остави сву лошу историју српско-хрватских односа нису уродили плодом, констатује Николић.
„Да ли ће семе да никне не зависи само од семена, него и од тла на које се семе баци. Знам да у хрватским кампањама увек можемо да очекујемо најжешће могуће нападе, не на Србију, колико на Србе као народ, као нацију, зато што се у Хрватској још увек тако стичу велики политички поени. На томе се ствара некакав успех, а то је неуспех. Ако на мржњи према једном народу формирате своју унутрашњу политику и наговештавате каква ће та политика да буде према суседној држави, онда то значи да Хрватска и даље срља у понор и да не помажу упозорења из Србије, из ЕУ, преко Атлантика, од многих држава, од многих људи који желе добро земљиној кугли“, каже Николић. Николић каже да не зна шта је прави мотив Милановићеве изјаве осим кампање. „Милановић није обичан политичар, то је човек који рачуна да би поново могао да формира Владу Хрватске после избора и већ је наговестио колико би погубни били потези његове Владе по српско-хрватске односе“, каже Николић. © REUTERS/ TOBY MELVILLE Милановић о Србији: Шака јада, мали народ Милановићеве речи подсећају председника Србије на оно што је о Србима мислио и како је према Србима деловао Анте Павелић. „Бојим се да проток од више деценија уопште није утицао на многе људе у Хрватској. Ми нећемо затварати ни границу, нити своје односе са Хрватском. И даље пружамо руку помирења. Понављам, од Хрватске зависи хоћемо ли имати добре односе или не“, каже Николић и подсећа на речи кнеза Милоша турском паши да то што ћути не значи да се боји, да је лако ратовати, већ да је циљ наћи начин како да народ живи у миру. „То поручујем онима који у Хрватској имају утицаја и који могу ово да зауставе. Зауставите ово. То што Србија ћути није знак да је Србија слаба, него је знак да Србија жели да живи у миру са свима, па и са Хрватском. И ту мислимо на Србе у Хрватској који би због оваквих изјава могли поново да буду предмет прогона, а Србија на то сигурно не би смела да гледа као да се не дешава и не би могла да остане равнодушна“, закључује Николић.