Саопштења

24.06.2021. - 12:16

Телефонски разговор са председником НР Кине

Председник Републике Србије Александар Вучић разговарао је данас телефоном са председником Народне Републике Кине Си Ђинпингом и истакао да је Србија поносна на изванредне односе и снажну сарадњу коју остварује са Кином, a који су на највишем нивоу у историји, изразивши у исто време спремност за даље јачање сарадње у свим областима.

Председник Вучић је констатовао: „Свеобухватно стратешко партнерство двеју земаља и челично пријатељство двају народа ојачали су током периода пандемије, који је био својеврстан испит за пријатељске односе међу државама, али су га Србија и Кина положиле са највишим оценама“, захваливши председнику Сију на државничкој солидарности и братској бризи, која се одразила кроз помоћ у медицинској опреми и редовну испоруку вакцина, и то у тренуцима када су се многе земље суочавале са тешкоћама у њиховој набавци. Посебно је нагласио да смо изузетно поносни на договор са Кином и УАЕ за изградњу фабрике за производњу вакцина кинеске компаније „Синофарм“ у Србији. 
 
Председник Вучић је, у телефонском разговору, истакао значај које кинеске инвестиције, као и пруге и путеви на којима заједно радимо у Србији, имају за напредак српске економије, која је по економском расту међу првим земљама у Европи, захваливши председнику Сију на личном ангажовању и помоћи у реализацији тих инвестиција и инфраструктурних пројеката.
 
Председник Вучић је овом приликом председнику Сију упутио честитке поводом 100. годишњице од успостављања Комунистичке партије Кине, изразивши велико поштовање за успехе које је Комунистичка партија постигла у изградњи снажне, мирољубиве Кине, као једне од држава са највећим утицајем на глобалном плану и друге економске силе света. Такође је изразио уверење да ће, уз руководство председника Сија, Комунистичка партија наставити да води Кину у нове успехе. 
 
Председник Вучић је изразио чврсто опредељење Србије за даље јачање сарадње у оквиру механизма Кина-ЦИЕЗ, као и за шире учешће у иницијативи „Појас и пут“, истакавши да то пружа перспективу за јачање сарадње на регионалном и глобалном плану. 
 
Овом приликом је председник Вучић председнику Сију предложио отварање директне авионске линије између Београда и Пекинга или Београда и Шангаја, уз уверење да би редован авионски саобраћај још више приближио наше народе и отворио нове могућности за економску и сваку другу сарадњу. 
 
Председник Вучић је рекао да му је част да данас разговара са председником Сијем и поновио му позив да посети Србију. 
 
Председник Си је изразио задовољство што се чује са, како је рекао, „старим и искреним пријатељем“, какав је председник Вучић. 
 
Председник Си је и овом приликом изразио подршку Кине територијалном интегритету и суверенитету Србије и нагласио потребу ближе координације у мултилатералним форумима, залажући се за супротстављање унилатерализму и хегемонизму.
 
Председник Си је указао на значај развоја инфраструктуре, вештачке интелигенције и дигитализације, као основе напретка у будућности.
 
Одговарајући на предлог председника Вучића о успостављању директне авионске линије између Србије и Кине, председник Си је рекао да би она била од огромног значаја за две земље и изразио личну подршку реализацији тог предлога.
 
Такође је истакао да носи дивне успомене на своју посету Србији 2016. године и да ће у најкраћем року, чим прође пандемија КОВИД-19, поново, са задовољством, доћи у посету, напоменувши да, од избијања пандемије, није посетио ниједну земљу. Председник Си је предложио да министарства спољних послова Србије и Кине почну да раде на утврђивању могућег датума његове посете.
 
Председник Вучић и председник Си су се, у данашњем телефонском разговору, договорили да остану у блиском радном контакту.
 
 
Београд,
24. јун 2021. године
 

Питајте председника

Ваша питања можете послати путем поште на адресу:

ГЕНЕРАЛНИ СЕКРЕТАРИЈАТ
ПРЕДСЕДНИКА РЕПУБЛИКЕ

(Питајте председника) улица Андрићев венац 1
11 000 БЕОГРАД

Или путем електронске поште:

predstavkegradjana@predsednik.rs

Ради достављања одговора, молимо Вас да приликом обраћања доставите контакт податке (име, презиме, град/општина, адреса, имејл адреса/контакт телефон).