Вести
13.11.2019. - 11:59
Обраћање председника Вучића на 40. заседању Генералне конференције Унеска
Председник Републике Србије Александар Вучић поручио је данас у обраћању на 40. заседању Генералне конференције Унеска у Паризу, да и даље постоје притисци да се српско наслеђе на Kосову и Метохији преда неком другом и да му је неопходна заштита.
Председник Вучић је казао да је веома важно шта ће бити усвојено у Унеско, јер је за очување мира и стабилности веома важно чување културног наслеђа.
Председник Вучић је истакао да се Србија залаже да се Повеља Унеска и даље поштује и подвукао да је неопходно да се посвети посебна пажња заштити културног наслеђа од свих облика насиља.
Он је указао да је српско културно наслеђе на Kосову и Метохији, које је под заштитом Унеско, угрожено, а као примере навео манастире Дечани, Пећ, Грачаницу и друге.
"То културно наслеђе није важно само за српски идентитет, већ за целу Европу и свет", нагласио је председник Вучић, истичући да Повеља Унеско мора бити поштована.
Председник Вучић је додао да ће Србија бити спремна да конструктивно и блиско сарађује са свим земљама које су чланице Унеска и указао да је неопходна сарадња како би се суочили са заједничким проблемима.
"Мир је један од најважнијих циљева, али је немогућ без образовања, уколико не учимо шта су културе, без комуникације, без познавања међусобних разлика. Унеско је један од главних стубова који држе све", подвукао је председник Вучић.
Председник Вучић је истакао да Унеско мора да пружи одговоре на изазове са којима се суочава човечанство и нагласио да су миран међудржавни дијалог, толеранција, као и међудржавна размена врло важне за очување стабилности.
Председник Вучић се пре почетка заседања 40. Генералне конференције Унеска састао и са генералном директорком те организације Одри Азуле након чега се уписао у Књигу почасних гостију.
Председник Вучић учествовао је дан раније на отварању Другог париског форума мира, на ком је учествовао велики број светских званичника, а који се обележава поводом примирја у Првом светском рату.
Он је након отварања Париског форума мира уручио „Библиотеци мира“ симболичан поклон књигу „Serbia under the Sun“.