Вести
20.09.2023. - 21:50
Посета Сједињеним Америчким Државама
Председник Републике Србије Александар Вучић борави у Сједињеним Америчким Државама, где учествује на 78. заседању Генералне скупштине Уједињених нација.
Председник Вучић je поручио је да ће у свом обраћању учесницима 78. заседања Генералне скупштине УН снажно штитити позицију Србије и да ће принципи међународног јавног права и Kосово и Метохија бити главне теме говора који ће одржати, изразивши уверење да ће грађани наше земље бити поносни на своје руководство. Он је изјавио и да је у Њујорку имао много састанака са готово свим европским лидерима, укључујући и немачког канцелара Олафа Шолца, као и председника Еврпоског савета Шарла Мишела. Председник је пренео да је имао важан састанак са председником Републике Турске Реџепом Тајипом Ердоганом, са којим је размотрио регионална питања и његову скору посету Србији.
„Очекује нас још много важних билатералних састанака са свима који у будућности могу да утичу, како на политичка, тако и на економска питања, укључујући и ситуацију на Kосову и Метохији. Свако заседање Генералне скупштине УН представља прилику коју морате да искористите како бисте за своју земљу урадили посао који би иначе захтевао више месеци“, рекао је председник Вучић и истакао да се из излагања на Генералној скупштини могло видети и осетити да постоје потпуно различита виђења света, а да су на седници Савета безбедности УН најагресивнији по питању заштите територијалног интегритета Украјине били они који су најагресивније рушили територијални интегритет Србије.
„Ми ћемо да се боримо да штитимо своју земљу, јер ми другу земљу немамо. Kосово и Метохија је по Повељи УН и Резолуцији УН 1244 део Републике Србије. Ми тога нећемо да се одрекнемо и неће бити предаје и било какве капиталуације као у неким другим деловима света или деведесетих година што смо могли да видимо“, истакао је председник, додајући да Србија може да се ослони само на себе и да ће остати војно неутрална.
„Позиција Србије, иако је мала земља, остаје неутрална и настављају се разговори са свима и сарадња са свима - Русима, Американцима, са кинеским пријатељима. Са свима. Не можемо да рачунамо ни на кога осим на себе и зато нам је потребна што снажнија војска, јача српска економија и ЕXPO, али и неко ко ће објективно да сагледава ствари, а мислим да то радим, а не навијачи за једну или другу страну", закључио је председник. Он је рекао да ситуација у јужној српској покрајини полако измиче контроли и да ће тражити седницу Савета безбедности УН о том питању.
„Тридесет година српски народ трпи најгоре лицемерје, притиске и нападе, само зато што је желео да сачува своју земљу и огњишта својих прадедова. У тих тридесет година узимали су нам све, од људи, до територије. И за све то што су нам чинили, увек су кривили нас. Данас је ситуација за нашу земљу једнако тешка као што је била и пре петнаест или двадесет година. Ипак, по први пут, и овде у УН све снажније дувају ветрови слободе. Ми, Срби и грађани Србије, ваздух слободе удишемо пуним плућима и чуваћемо своју земљу“, истакао је председник Вучић.
Након обраћања учесницима 78. заседања Генералне скупштине Уједињених нација , председник Вучић изјавио је да је Србија једна од ретких земаља која сме да каже истину.
"Наше је било да кажемо шта је истина, да то остане записано у историји, да то буде на понос нашем народу - да смо једна од ретких земаља и један од ретких народа који је смео да говори истину и да каже како ствари стварно стоје. Да ли ће то да допринесе било чему - неће, али ће свакако да, у једном смислу, оснажи позицију Републике Србије, а то је да знају да знамо и да одлично разумеју да ми разумемо и да не покушавају, мислећи да не схватамо или да не разумемо о чему се ради, да добију нешто што није могуће", рекао је председник новинарима у Њујорку, истакавши да је поносан на то што Србија има самосталну политику. Он је нагласио да се светом шири баук слободе и независности, те да је то могло да се чује током говора неких лидера пред Генералном скупштином Уједињених нација.
Председник се састао са генералним секретаром УН Антониом Гутерешом, истакавши у разговору да су Повеља УН и принципи међународног јавног права једина снага слободног света.
"Имали смо добар састанак, генерални секретар Антонио Гутереш изузетно поштује Србију и разуме позицију Србије. Ми смо му захвални што је увек показивао поштовање према нашој земљи и што истиче њену важност на Балкану и у Европи и поштовање принципа на којима почивају УН", рекао је председник и нагласио да ће Србија подржавати све важне реформске процесе саме организације УН, укључујући и иницијативе генералног секретара Гутереша. Он је додао и да је у Њујорку имао незваничне сусрете са представницима Сједињених Америчких Држава којима је, како каже, исказао своју огромну забринутост због могућих будућих догађаја на Косову и Метохији.
Претпоследњег дана посете, председник Вучић састао се са потпредседником Народне Републике Кине Ханом Џенгом, са којим је размотрио читав низ питања, од тренутне географске ситуације и заједничких напора на очувању мира, до наставка јачања пријатељских и партнерских односа двеју земаља и два народа.
"Потпредседника Џенга сам упознао са све тежом ситуацијом за српски народ на Косову и Метохији и затражио кинеску подршку у борби за истину и поштовање међународног права. Рзговарали смо и о нашој предстојећој посети НР Кини, средином октобра, када очекујемо потписивање Уговора о слободној трговини, што ће значајно унапредити наше укупне билатералне односе", пренео је председник Вучић.
Председник Вучић имао је у Њујорку и веома важан састанак са председником Републике Кореје Јун Сок-јолом, са којим је разговарао о сарадњи у области дигиталне технологије и пољопривреде, као и о потенцијалним инвестицијама корејских компанија у Србију.
"За мене је од огромног значаја то што је ово наш други сусрет. Имали смо билатерални састанак у Давосу. Кореја је четврта азијска економија, десета економија света, дакле једна од највећих економских сила. Они су, у ствари, подигли централну Европу, и Словачку, и Мађарску, и Пољску, и Чешку, а посебно су Словачка и Мађарска добиле огроман део инвестиција из Кореје", рекао је председник.
На крају посете Њујорку, председник Вучић се састао и са потпредседником Европске комисије Марошем Шефчовићем, задуженим за зелену агенду, међуинституционалне односе и стратешко предвиђање, са којим је разговарао о убрзаном придруживању Србије Европској унији у области управљања сировинама, енергетике, рударства, као и развоју нових технологија, неопходних за даљи одрживи раст и заштиту природне средине.
У присуству председника Вучића, потписано је и Писмо о намерама између Републике Србије и Европске уније.
Њујорк,
22. септембар 2023. године