Вести
25.09.2024. - 13:25
Посета Сједињеним Америчким Државама
Председник Републике Србије Александар Вучић борави у Сједињеним Америчким Државама, где jе учествоваo на 79. заседању Генералне скупштине Уједињених нација. Tоком боравка у Њујорку, председник Вучић je учествовао на Самиту о будућности, као и на Састанку на високом нивоу о међународној сарадњи на изградњи капацитета вештачке интелигенције у ко-организацији Народне Републике Кине и Републике Замбије. Током овогодишњег заседања Генералне скупштине, председник Вучић присуствоваo je и бројним скуповима, међу којима је и пријем Serbia Beyond Future у организацији Сталне мисије Републике Србије при Уједињеним нацијама.
Председник Вучић је на 2. пленарној сесији Самита о будућности у Њујорку рекао да је данас мир важнији од свега, али да га нико не види као праву вредност.
„Мир је данас важнији од свега, али нико не види мир као значајну вредност. Насупрот томе, сви велики, правдајући своје велике политике, говоре о праведном миру, што значи да би они требало да победе, а да би други требало не само да изгубе, него и да буду потпуно уништени. Сви актери, без изузетка, позваће се на норме међународног права које иду њима у прилог, а намерно ће заборављати шта су радили и шта и данас раде. На то ће их подсетити други велики, који ће, такође, да забораве сва та недела, али ће, ипак, да пронађу бескрајна кршења међународног права у случају првих.
Србија подржава план генералног секретара Уједињених нација. Ми подржавамо Пакт за будућност, упркос томе што имамо замерке и што бисмо волели да видимо више компромиса за земље у развоју, као и то да велике земље боље разумеју потребе малих. Свих пет тематских целина је важно за нас: Одрживи развој и финансирање развоја; Међународни мир и безбедност; Наука, технологија и иновације и дигитална сарадња; Млади и будуће генерације и Трансформисање глобалног управљања, али о каквом финансирању развоја, положају младих и одрживом развоју можемо да говоримо када имамо велике регионалне сукобе у свету и тензије у које су укључене скоро све највеће светске силе.
Када је реч о примедбама, Србија подржава захтев Групе 77 земаља у развоју, уз које је и Народна Република Кина, те сматрамо да би финансирање проблема климатских промена требало да буде одвојено питање, а не део финансирања развоја.
Србија је на свом европском путу. За разлику од многих, Србија поштује норме међународног јавног права. Истовремено, Србија је модерна земља, али није спремна да жртвује сопствене традиционалне вредности и одупираће се спољним покушајима које такозвани Woke покрет намеће као највишу могућу вредност и као стање које, наводно, морамо да достигнемо у будућности“, истакао је председник Вучић у свом обраћању.
Председник Вучић сусрео се, у седишту УН, у Њујорку, са председником Владе Краљевине Белгије Александром де Кроом, са којим је разговарао о потреби за интензивирањем међународне сарадње и улоге Уједињених нација у решавању нарастајућих изазова, као и о главним питањима на глобалној агенди.
Председник Вучић састао се данас и са председником Републике Турске Реџепом Таипом Ердоганом, са којим је разговарао о свим темама од значаја за билатералне односе двеју земаља, као и глобалним безбедносним изазовима са којима се читав свет сусреће.
Председник се у Њујорку састао са генералним директором компаније Philip Morris International Inc. Јацеком Олчаком, с којим је разговарао о пословању те компаније у Србији, као и о новим инвестицијама, еколошкој иницијативи и иновацијама у индустрији.
"Прошле године смо обележили 20 година од приватизовања Дуванске индустрије Ниш, када је потписан и Меморандум о разумевању између ове компаније и Владе Србије. За нас су овакве стране инвестиције од пресудног значаја за развој економије и привреде и додатно учвршћују позицију наше земље као важног партнера у области иновација и модерних технологија", навео је председник, истакавши да је захвалан на поверењу које компанија показује улагањима у тренутку глобалне нестабилности.
Председник Вучић разговарао је и са председником Републике Кипар Никосом Христодулидисом, са којим је разменио мишљења о актуелној геополитичкој ситуацији и значају УН, као и о доприносу који све земље чланице могу да дају у проналажењу решења за постојеће изазове.
„Захвалио сам Кипру на подршци територијалном интегритету и суверенитету Србије истакавши да наша земља, поштујући повељу УН и међународно јавно право, даје пуну подршку суверенитету Кипра", навео је председник, додајући да је говорио и о сложеној ситуацији у Аутономној покрајини Косово и Метохија и захвалио Кипру на недвосмисленој подршци нашој земљи на путу ка ЕУ.
"Сагласили смо се да је 79. заседање ГС УН одлична прилика да се светски лидери састану и разговарају о глобалним проблемима са којима се сви сусрећемо. Искористио сам прилику да позовем председника Христодулидиса да посети Србију, чиме би нам учинио огромну част и дао нови замах нашим свеукупним односима", поручио је председник Вучић.
Председник Вучић састао се са директорком Међународног монетарног фонда Кристалином Георгијевом и пренео да је разговор био садржајан и продуктиван.
"Са поносом сам детаљније информисао уважену саговорницу о најновијим показатељима макроекономске стабилности Србије, као и о другим параметрима који сведоче о позицији наше земље, попут успоравања инфлације, рекордних резерви и снажног тржишта рада", навео је председник Вучић, истакавши да макроекономски резултати Србије, упркос глобалним ризицима у области енергетике и нестабилности финансијских тржишта, "премашују и најсмелије прогнозе и очекивања захваљујући континуираном снажном приливу страних директних инвестиција, као и озбиљном, одговорном и промишљеном приступу даљем развоју земље".
Председник Вучић уручио је Орден српске заставе првог степена сталном представнику Руске Федерације у Уједињеним нацијама Василију Небензји и орден српске заставе другог степена заменицама сталног представника Руске Федерације у УН Ани Јевстигњејевој и Марији Зболоцкајој.
“Још једном желим да вам захвалим на пријатељским односима које развијамо, за вашу помоћ коју сте нам пружили овде, у Њујорку, приликом расправе о Резолуцији о геноциду у Сребреници. Надам се да можемо додатно да ојачамо сарадњу између наших народа и наших земаља до нивоа којим ћемо сви бити задовољни. Хвала за напоран рад, то ценимо и ви можете увек очекивати исто од нас. Желим вам пуно среће, ово је за мене била велика част“, истакао је председник Вучић.
Стални представник Руске Федерације у УН Василиј Небензја поручио је да му је велика част што је одликован те да Русија и Србија уживају у безграничним односима и не само у односима, већ и у пријатељству и братству.
„Гледамо на свет истим очима, штитимо исте вредности и принципе, и то се односи на Косово и Метохију, које је срце Србије. Српски народ показује своје братство када су примили хиљаде Руса који су избегли ужасе револуције, а Руси који су остали у вашој земљи, обезбеђивали су и потпуно подржавали развој Србије. Такође, наша православна вера нас повезује. Борили смо се заједно током Другог светског рата против нацизма и обе наше земље су осетиле ужасе и претрпеле страшне губитке. Желимо да више ратова не буде, али хегемонија у неким земљама, чија имена сви знамо, и даље постоје. Ми ћемо остати на страни Србије у њеној борби за очување интегритета и свега што је у срцу Србије“, истакао је стални представник Руске Федерације у УН.
Током посете Њујорку, председник Вучић био је гост на церемонији доделе награда Атлантског савета Global Citizen.
„Ове награде представљају више од признања. Оне су позив на акцију за све нас да радимо заједно у циљу стварања бољег света од овог који се суочава са бројним изазовима, од климатских промена до друштвених неправди. Зато је важно да препознамо значај сарадње и заједничког деловања, а Србија је поносна што је активним учешћем део ове иницијативе“, поручио је председник Вучић.
Током заседања 79. Генералне скупштине УН, председник Вучић састао се у Њујорку са председником Исламске Републике Иран Масудом Пезешкијаном и са њим разговарао о најважнијим аспектима сарадње Србије и Ирана и о глобалним геополитичким приликама, а посебна тема разговора била је тешка ситуација српског народа на Косову и Метохији.
Председник Вучић је навео да је у срдачном сусрету са председником Пезешкијаном нагласио значај институције Уједињених нација у напорима да се интензивирају дијалог и дипломатске активности, у циљу што бржег смиривања свих сукоба, чије последице су већ дубоке и далекосежне.
"Посебна тема разговора била је тешка ситуација српског народа на Косову и Метохији, а уваженог саговорника сам детаљно упознао са свим изазовима на путу решавања бројних отворених и озбиљних питања у том погледу", нагласио је председник Вучић и додао да је још једном захвалио Ирану на доследној и непоколебљивој позицији у вези са територијалним интегритетом и суверенитетом Србије те нагласио да Србија цени такав став, који одолева бројним притисцима, али и говори о пријатељским односима наших народа. Oн је пренео да је председника Ирана позвао да посети Србију, како би разговарали о потенцијалима за сарадњу у бројним областима и учврстили односе двеју земаља.
"Разменили смо мишљења о месту и улози наших земаља у међународној политичкој арени, као и потребу да свој утицај искористимо на најбољи начин у циљу развоја, напретка, мира, стабилности и економског повезивања, који су нам свима данас преко потребни", казао је председник Вучић.
Председник Републике Србије састао се у Њујорку са министром спољних послова НР Кине Ванг Јием и у разговору му предочио све тежу ситуацију за српски народ на Косову и Метохији, али и затражио кинеску подршку у борби за истину и поштовање међународног права. Председник је пренео да је током разговора истакао захвалност Србије НР Кини која је у Генералној скупштини Уједињених нација гласала против Резолуције о Сребреници и да је замолио министра Ванг Јиа да председнику НР Кине Си Ђинпингу пренесе поздраве и захвалност Србије на постојаној подршци и искреном пријатељству.
Председник Вучић састао се са специјалним представником ЕУ за дијалог Београда и Приштине и друга регионална питања Западног Балкана Мирославом Лајчаком и том приликом га информисао о пакету усвојених мера у циљу заштите Срба на Косову и Метохији те поновио да Србија неће дозволити погром и прогон свог становништва.
"Косово и Метохија и опстанак нашег народа на својим огњиштима главна су тема свих мојих састанака овде у Њујорку, а са господином Лајчаком сам разговарао не само о ситуацији на терену, са којом је он врло добро упознат, већ и томе шта ЕУ и међународна заједница не чине, а у обавези су, као и о томе шта Србија, у оквиру својих могућности, намерава да уради како би заштитила свој народ и њихово право на живот и слободу. Још једном сам позвао међународну заједницу да се конкретно и одлучно ангажује по суштински важним питањима за опстанак српског народа на КиМ и регионалну стабилност", навео је председник Вучић.
Председник Вучић састао се са ко-председником Глобалног института Goldman Sachs и председником Global Affairs Џаредом Коеном, са којим је разговарао о изазовима који су пред нама, свету који се убрзано мења услед све сложенијег геополитичког и геоекономског окружења.
„Разменили смо мишљења и о утицају средстава комуникација на креирање глобалног мњења, померању граница у савременим технологијама и њиховој примени у бројним областима, а посебно о инвестицијама у знање и младе генерације које су већ закорачиле у нове цивилизацијске сфере. Са поносом сам представио уваженом саговорнику све потенцијале Србије у области науке и технологије, као и бројне пројекте на којима наши таленти већ увелико раде“.
Председник Вучић присуствовао је Састанку на високом нивоу о међународној сарадњи на изградњи капацитета вештачке интелигенције у ко-организацији Народне Републике Кине и Републике Замбије и, том приликом, поручио да је овај Састанак у складу са свеобухватним циљевима неговања мултилатерализма и јачања међународних односа, јер се и Кина и Замбија залажу за уједињени приступ решавању хитних глобалних питања, чиме показују посвећеност сарадњи која не зна за границе, поготово у временима која су пред нама.
„Велика је част и привилегија бити гост на овом елитном догађају који је окупио истакнуте лидере из целог света, са циљем бољег разумевања вештачке интелигенције и њених потенцијала, али и опасности од њене злоупотребе. Као чланици Алијансе за управљање АI и земљи која је одавно препознала значај и предвидела вртоглав развој вештачке интелигенције, Србији је свакако место на овако престижном скупу, поготово имајући у виду наше смеле планове који ће, уз помоћ домаће памети и великих улагања, позиционирати нашу земљу у сам врх у овој области.
Овај састанак је уједно и одлична платформа за размену мишљења и о другим темама на које утиче АI, укључујући економски развој, тржиште рада, климатске промене и изазове са којима се суочавају земље у развоју. Покренуте су важне дискусије које би могле да обликују будуће политике и иницијативе, утирући пут кооперативнијој и одрживијој глобалној заједници, којој ће и наша Србија дати пун допринос“, истакао је председник.
На маргинама заседања Генералне скупштине УН, председник Вучић је разговарао са шефом мађарске дипломатије Петером Сијартом о заједничким плановима за још снажније економско повезивање Србије и Мађарске.
Председник Вучић присуствовао је и пријему који је приредио потпредседник Владе и министар спољних послова Уједињених Арапских Емирата шеик Абдула бин Зајед ал Нахјан, и том приликом поновио значај који Србија придаје партнерству са УАЕ, а које се огледа у заједничкој визији будућности и вредностима које делимо.
Председник Вучић састао се са генералним секретаром Уједињених нација Антониом Гутерешом у Њујорку, са којим је разговарао о главним темама 79. заседања Генералне скупштине Уједињених нација, глобалним циљевима одрживог развоја и потреби за интензивирањем међународне сарадње и улоге УН у решавању нарастајућих изазова попут ратних сукоба, хуманитарне кризе, енергетске транзиције, климатских промена и борбе против сиромаштва и неједнакости.
"Разменили смо мишљења о заједничкој забринутости због ескалације ратних сукоба и њихових трајних последица у свим сферама глобалног поретка и изразио пуну подршку настојањима генералног секретара УН да се што пре успостави одржив и трајан мир међу свим сукобљеним странама", навео је председник Вучић и додао да је током разговора истакао спремност Србије да у свим напорима усмереним ка том циљу учествује уз пун допринос, као што је чинила и до сада.
Председник Вучић je разговарао и са премијером Републике Грчке Кирјакосом Мицотакисом и захвалио му на досадашњој принципијелној подршци Грчке територијалном интегритету Србије, тражећи додатну потпору нашим напорима у циљу заштите српског становништва.
"Билатерална сарадња Србије и Грчке је на завидном нивоу, баш као и братски односи наша два народа. Настављамо заједнички рад на јачању и ширењу економских веза, као и на енергетском и инфраструктурном повезивању", закључио је председник Вучић.
Председник Вучић доделио је у Њујорку Орден српске заставе првог степена за нарочите заслуге у развијању међународних односа и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Мађарске амбасадорки Жужани Хорват, сталној представници Мађарске при УН.
Председник Вучић присуствовао је пријему „Serbia Beyond Future“ у организацији Сталне мисије Републике Србије при УН на коме је светским званичницима представљена предстојећа изложба EXPO 2027, али и све што Србија нуди када су у питању знање, наука, иновације и технолошки развој. Он је, том приликом, истакао да је Србија земља која економски најбрже расте, уз развој информационих технологија, а жели да предњачи и у развоју вештачке интелигенције и у биотехнологијама.
„Све је више земаља које су окренуте технолошком развоју и иновацијама, као главним алатима за остварење глобалних циљева. Као земља са најбрже растућом економијом и информационим технологијама, Србија жели да предњачи и у новим технологијама попут вештачке интелигенције и да ускочи у тај воз. Председавајући глобалним партнерством о вештачкој интелигенцији, Србија ће стремити да окупи и повеже све доносиоце одлука у овој области са циљем да се прошире координација и сарадња, како би се постигли етички одржива решења са акцентом на људска права и слободе, али и како би се она учинила доступнима онима који ће их највише користити. Ово су теме о којима ће се причати на предстојећем Самиту у Београду, а ми смо поносни на наша достигнућа у области биотехнологије и очекујемо да кампус БИО4 буде јединствен у свету. Младе људе видимо као неодвојиви део свега овога. Они чине велики део светске популације и веома важну компоненту сваког друштва. Зато морамо да учинимо сваки напор како бисмо им обезбедили просперитетну будућност, чиме ћемо уједно да обезбедимо и будућност човечанства. Неопходно је да охрабримо младе да доносе глобалне одлуке и да остваре свој пуни потенцијал и као појединци и као друштво уопште. Зато ће и током EXPO 2027, под слоганом Играј за човечанство, Србија бити једно велико игралиште и сцена не само за младе, већ и за све оне који се тако осећају“, поручио је председник.
Последњег дана боравка у Сједињеним Америчким Државама, председник Вучић уручио је одликовања сталном представнику УАЕ при Уједињеним нацијама, амбасадору Мухамеду Иси Абушахабу и заменику сталног представника Боливарске Републике Венецуеле при УН, амбасадору Хоакину Алберту Перезу Ајестарану.
Потом, председник Вучић је уручио Орден српске заставе првог степена амбасадорки Елеани Јаоскa Пичардо, заменици сталног представника Републике Никарагве при УН, за нарочите заслуге у развијању међународних односа и учвршћивању мирољубиве сарадње и пријатељских односа између Републике Србије и Републике Никарагве.
Председник је уручио Орден српске заставе другог степена амбасадору Сержиу Франсау Данезеу, сталном представнику Федеративне Републике Бразил при УН.
Председник је Орден српске заставе првог степена уручио и амбасадору Ернесту Соберону Гузману, сталном представнику Републике Кубе при УН.
На крају шестодневне посете Њујорку, председник Вучић је рекао да није лако време пред нама, да ћемо морати да радимо више и да поправљамо ситуацију у рударству и енергетици. Он је нагласио да су, у бројним сусретима са светским званичницима, направљени важни кораци за Србију.
Током боравка, председник Вучић састао се и са председником Демократске Републике Конго Феликсом Чисекедијем Чиломбом, председником Анголе Жоаом Лоренсом, председником Владе Државе Израел Бенјамином Нетанјахуом, председником Владе Краљевине Норвешке Јонасом Гар Стереом, председницом Владе Краљевине Данске Мете Фредериксен и другим државницима и светским лидерима.
Сумирајући посету Њујорку, председник Вучић је оценио да је свакако било интензивно не само за нас, већ и све друге и истакао да је циљ био да се што боље, политички и економски, позиционира наша земља. Председник је указао на значај улагања у науку, технологију и вештачку интелигенцију.
“Срећан сам што и неке друге земље већ препознају Србију. Много ће нам значити у 2025. години што ћемо да председавамо овом групом земаља Партнерства за вештачку интелигенцију, да будемо по том питању препознати. Све што можемо да урадимо јесте да размишљамо о унапређењу технологије и иновацијама, улагањима у науку“, рекао је председник Вучић.
Њујорк,
27. септембар 2024. године