Вести
08.05.2021. - 21:56
Председник Вучић на свечаном пријему поводом Дана Европе
Председник Републике Србије Александар Вучић је, на позив шефа Делегације Европске уније у Републици Србији амбасадора Сема Фабриција, присуствовао свечаном пријему поводом прославе Дана Европе.
Председник Вучић рекао је вечерас да је визионарска идеја Роберта Шумана донела истинску победу новог поверења након Другог светског рата и веру у уједињење различитости у миру и солидарности, уз поруку да ту веру има и Србија, као и наду да ће постати земља која ће бити радо виђена у европској породици народа.
Преседник Вучић је, честитајући свима у Србији и ЕУ Дан Европе, подсетио да је 9. мај и дан када се слави и велика победа слободе, извојевана уз огромне жртве.
“Док су ужаси рата тињали, а Европа лечила ране из Другог светског рата, она је имала и људе попут Роберта Шумана, који су схватали да се само на помирењу народа и њиховом заједништву може стварати будућност”, рекао је председник и указао да су европски народи имали храбрости да у недавним противницима виде будуће савезнике.
“Шуманова визионарска идеја да ће мир бити сачуван, ако стваралачке снаге буду сразмерне опасностима које прете, да ће Европа изронити из конкретних достигнућа, донела је истинску победу новопронађеног поверења и веру у уједињење различитости у миру и солидарности”, рекао је председник Вучић.
Он је поручио да ту веру, иако не изгледа увек тако, има и Србија, као и наду да ће наша конкретна достигнућа, на дугом и не лаком путу до чланства у ЕУ бити адекватно вреднована.
“И да ће Србија уз вашу помоћ, подршку и критику постати земља коју ћете радо видети у европској заједници нација. Верујем да бисмо и ми нашом подршком, помоћи и критиком допринели да ЕУ постане још боље место за живот”, рекао је председник Вучић.
Пуноправно чланство у ЕУ, уз компромисно решење за питање Kосова и Метохије, начин је да остваримо циљ и Србију учинимо уређеном и успешном што би значило да јесмо на добром, европском путу, поручио је председник Србије.
Он је рекао да морамо још много напора да уложимо у реформе, не што то неко тражи од нас, већ зато што знамо да то нама и земљи доноси бољитак. Истакао је и да су посебно важне реформе у владавини права којима се сада приступа са много више одговорности.
Председник Вучић је истакао и да је ЕУ несумњиво највећи донатор, инвеститор, и далеко најважнији трговински партнер Србије и подсетио да се око две трећине свих трговинских послова и још више услужних делатности везује за ЕУ, те да су то чињенице, свиђало се некоме или не. Указао је да је пре седам година када је постао председник владе у фирмама које су долазиле из земаља ЕУ било запослено три пута мање људи него данас.
„То показује колико смо упркос свим проблемима успели да урадимо много тога заједничког и направимо добре резултате, да људима обезбедимо живот, сигурност на послу, да покажемо да можемо да бринемо више о њима“, рекао је он подсећајући и на велику помоћ ЕУ у области образовања.
Председник је подсетио да је приликом недавне посете ЕУ, коју је оценио најбољом до сада, Србија добила додатну подршку инфраструктурним пројектима пре свега за модернизацију, односно готово изградњу нове пруге Београд-Ниш-Прешево. Он је додао да је то и потврђено у писму председнице Европске комисије Урсуле фон дер Лајен.
„Захвалан сам Фон дер Лајен што је истакла да је то прекретница у нашим односима. Јесте прекретница, јер та подршка превазилази све што смо заједно урадили и када погледате размере, снагу и значај тог пројекта“, казао је он.
Председник је истакао да Србија и њени грађани сматрају Европу својом кућом и да зато желимо да дамо свој допринос миру, кроз регионално повезивање, Берлинску конференцију и мини Шенген.
„Охрабрен поруком европских званичника надам се да ћу моћи ускоро да их угостим, како би разговарали о даљем убрзању нашег европског пута“, закључио је председник Вучић.
Шеф Делегације ЕУ у Србији Сем Фабрици поручио је вечерас да пандемија није преусмерила фокус ЕУ са региона Западног Балкана, као и да ЕУ чврсто стоји на томе да је будућност Србије у ЕУ.
Фабрици је захвалио свима што су се окупили уочи годишњице Шуманове декларације која је настала 9. маја 1950. године, када су положени темељи оног што је ЕУ данас.
Истакао је да је ЕУ предводник глобалних промена и да се Унија заснива на неколико основних идеја које замењују конфронтацију сарадњом, а то су инклузивност и солидарност које могу да победе неједнакост.
Он је истакао да је Србија заједно са ЕУ била солидарна у најразличитијим кризама и позвао на заједничку изградњу будућности у којој, како је рекао, треба да рачунамо једни на друге.