Вести
08.01.2020. - 14:24
Председник Вучић присуствовао свечаности поводом пуштања у рад деонице гасовода Турски ток у Истанбулу
Спајањем последње цеви и одвртањем вентила, председници Турске и Русије Реџеп Тајип Ердоган и Владимир Путин, заједно са председником Републике Србије Александром Вучићем и премијером Бугарске Бојком Борисовим, симболично су и званично пустили у рад деоницу гасовода "Турски ток".
Председник Вучић поручио је данас из Истанбула да је гасовод "Турски ток" од огромног значаја за будућност Србије, за привлачење инвестиција и даљи економски и индустријски напредак земље.
"Пуштање у рад деонице "Турског тока" је од огромног значаја за енергетску безбедност и ефикасност снабдевања нашег становништва, али и индустрије. Зато сам срећан што сам данас, уз сусрет са преседницима Турске и Руске Федерације, Ердоганом и Путином, имао прилику да разговарам и са Бојком Борисовим. Много зависи од тога када ће Бугарска да заврши свој део", рекао је председник Вучић.
Он је истакао да ће тај гасовод омогућити да Србија добија гас по пристојним ценама, бољим него до сада.
"Изградња гасовода дугог 403 километра кроз нашу земљу, а касније и секундарног гасовода, како би гас довели у Владичин Хан, Љубовију, Бајину Башту и друга места, од огромног је значаја за привлачење инвестиција, напредак индустријске производње", нагласио је председник Вучић.
Он је навео да је то од огромног значаја за безбедно и ефикасно снабдевање, те подвукао да је у савременом свету, осим путне и железничке, као и комуникационе, гасна инфраструктура најважнија. Kако је приметио, управо је то разлог због којег се велике силе "туку" и постоје велики притисци.
Председник је додао да би према неким проценама, српски и бугарски део гасовода могли да се повежу у мају или најкасније у септембру.
"Свеједно је. То је свакако за нас од стратешког, животног значаја, за даљи напредак Србије у економском и индустријском смислу. Енергетско снабдевање је једно од кључних питања сигурности и безбедности наших грађана у будућности. Ако будемо могли да обезбедимо комплетне количине гаса које могу да прођу кроз наше цеви, а то је око 13 милијарди кубних метара, да иду кроз транзит кроз Србију, то би значило да за 10 до 12 година можемо да вратимо сав новац који смо уложили", рекао је председник Вучић.
Председник Вучић додао је да ће разговарати са лидерима Русије, Турске и Бугарске и о билатералним односима, о политичкој подршци Србији, на различитим нивоима, и продубљивању међудржавних односа, као и да ће у разговору са Борисовим моћи да се сагледају односи са ЕУ и да се види да ли ће сви планирани пројекти моћи да се остваре до краја.
Он је најавио да ће са руским председником Владимиром Путином и турским председником Реџепом Таипом Ердоганом разговарати и о томе како једна светска и једна регионална сила гледају на проблем на Блиском истоку, јер је то важно питање и за Србију, пошто ће свака ескалација повећати цене нафте и гаса.