Вести
31.01.2020. - 14:32
Састанак са високим представником Европске уније за спољне послове и безбедносну политику
Председник Републике Србије Александар Вучић рекао је данас, после разговора са високим представником Европске уније за спољне послове и безбедносну политику Жозепом Борелом, да су имали добар, искрен и отворен разговор, о свим важним темама.
Председник Вучић захвалио се Борелу што ће се лично ангажовати у дијалогу са Приштином и истакао да људи не треба да очекују лаке и дивне вести, јер их нема, и пренео да је Борел поновио оно што је ЕУ безброј пута рекла - да без решења у дијалогу са Приштином европска перспектива Србије свакако неће бити извесна.
Он је додао да то људи морају да знају и да зато морамо да радимо на постизању компромисног решења и нагласио да смо спремни да одмах по укидању такси седнемо за сто и разговарамо о свим суштинским питањима у односима између Београда и Приштине.
Председник је казао да је пренео Борелу шта је све Србија урадила и да је данас тачно 2.480 дана откада није формирана ЗСО, која је била кључна ствар и основ прављења Бриселског споразума, као и да се нико не секира око тога, док је Србија своје обавезе испунила.
Он је истакао да то није рекао зато што би требало неко да буде кажњен, а Србија да има предност, већ зато што нам је потребно оно на чему је инсистирао Борел - а то је приступ кредибилног и поузданог партнера као што је ЕУ у решавању овог проблема.
Председник Вучић пренео је да је на састанку било речи о свим важним питањима и о српској економији и додао да је молио Борела да ЕУ уради нешто што је ван уобичајених правила, да у будућности размотре решење да немамо границе са ЕУ и између себе, јер би то грађанима и привреди много значило.
Председник истиче да је за даљи напредак српске економије важно да се сачува мир и стабилност и да се наставе активности на "Мини Шенгену", да се са ЕУ ради на отварању целог региона и јединственом тржишту и отварању граница према Хрватској, Мађарској, Словенији и "шенген земљама", како би наши људи видели конкретну корист.
"Наравно да је кључно решење да будемо пуноправна чланица ЕУ", додао је председник Вучић.
Председник је додао да су разговарали и о ситуацији у региону, али и односима Србије са Русијом и Кином и да је рекао да је Србија несумњиво на европском путу и да то не кријемо пред партнерима из Русије и Кине, али да ћемо наставити сарадњу са тим земљама.
"Разговарали смо и о владавини права. Много ствари треба да урадимо ту и Борел је на коректан начин износио ставове ЕУ. Мислим да је читав регион добио великог пријатеља, доброг политичара, који ће бити строг и правичан према нама и имам огромно поверење према њему. Желим му добродошлицу", закључио је председник Вучић.
Високи представник ЕУ за спољне послове и безбедносну политику Жозеп Борел рекао је данас да се нада се да ће се ускоро обновити дијалог Београда и Приштине.
"Надам се да ће се то ускоро десити. Када се то деси, ЕУ ће бити спремна да настави са посредовањем у дијалогу", рекао је Борел.
Он је истакао да није на ЕУ да одлучи шта ће бити резултат дијалога, већ да је то на Србији и Косову, али да ЕУ мора да се ангажује снажније у посредовању него последњих месеци.
Борел је истакао да је зато и дошао у посету региону, а кренуо је од Косова, јер постоји важан посао који треба да се уради, а разговори између Косова и Србије треба да се обнове.
"Ово је моја прва посета Западном Балкану и ја сам хтео то да урадим, јер је за мене Западни Балкан део Европе и више од тога, треба да буде део ЕУ, географски, културолошки, кроз економске везе, и најважније, због аспирација грађана", рекао је Борел.
Високи представник ЕУ рекао је и да је у разговору пренео Вучићу да види Србију као кључног партнера ЕУ и да током ове посете жели да пренесе колико је ЕУ посвећена процесу приступања Србије ЕУ.
Према његовим речима, тај процес би требало да буде бржи и да у њему веће напоре уложе и Србија и ЕУ.
Он је подсетио да је Европска унија у последњх 10 година дала Србији готово 12,5 милијарди евра бесповратне помоћи.
Борел је навео и да је Вучићу пренео да је потребно да се спољна политика Србије програмски усагласи са спољном политиком ЕУ и да се у том погледу заиста приближи, односно, како се изразио, да Србија и ЕУ говоре "једним гласом".
Борел је навео да је са Вучићем разговарао и о безбедносним питањима, везаним за Блиски Исток и Либију, а захвалио се на учешћу Србије у мисијама ЕУ у Сомалији, Малију, Централноафричкој Републици, где српски војници, како је рекао, тесно сарађују са европским колегама.