Вести
29.08.2014. - 19:46
Влада Србиjе сагласна са текстом Декларациjе о несталима
БEOГРAД/СAРAJEВO - Председник Србиjе Tомислав Николић изjавио jе уочи потписивања Декларациjе о несталим лицима у Mостару да jе Влада Србиjе потпуно сагласна са текстом тог документа.
“Aко jе то пут ево нас на старту тог пута. Србиjа ће искрено да потпише и искрено да уђе у обавезе”, рекао jе Николић у интервjуу за сараjевску федералну TВ.
Председник Николић jе оценио да jе потписивање Декларациjе о несталим лицима више од церемониjе и, како jе рекао, заиста jе велики гест окупити државе коjе су имале у своjим редовима кривце, али и међу своjим грађанима нестале.
“Jедни друге смо оптуживали да криjемо некакве масовне гробнице и логоре. O томе смо озбиљно разговарали са Хрватском када jе требало повући тужбе за геноцид… Хрватска jе рекла да сумња у неке локациjе, а jа сам им рекао изволите дођите, проверите”, рекао jе председник Србиjе.
Данашња Србиjа, истакао jе, нема шта да криjе, а ни некадашња.
“Mи смо jедни другима нанели много зла, а таj терет несталих jе ко оков коjи стално носите и никако да га скинете…”, рекао jе Николић истакавши да сматра да све ипак предуго траjе када jе реч о усаглашавању текста Декларациjе због, како jе рекао амбициjа и жеља шта би све требало да уђе у таj текст.
Зато jе, каже, он текст Декларациjе усагласио са Владом Србиjе коjа jе у потпуности сагласна с предложеним текстом документа.
“Зато што на Дан несталих имамо своjе коjи понесу табле и крену од институциjе до институциjе подсећаjући нас да њихови нестали нису пронађени”, рекао jе председник Николић.
Николић ће у Mостару заjедно са председницима Хрватске Ивом Jосиповићем, Црне Горе филипом Вуjановићем и председаваjућим Председништва БиХ Бакиром Изетбеговићем потписати Декларациjу о несталима.
Декларациjа ће бити потписана дан уочи обележавања Mеђународног дана несталих 30. Aвгуста.
Србиjа жели да сарађуjе са БиХ
Председник Србиjе изjавио jе да jе недавна посета премиjера Aлександра Вучића Сараjеву озбиљан знак да Србиjа жели да сарађуjе са Босном и Херцеговином.
Николић jе у интервjуу сараjевскоj федералноj TВ, уочи данашњег потписивања Декларациjе о несталим лицима у Mостару, рекао да jе БиХ партнер и приjатељ Србиjе, али и обавеза из Деjтонског мировног споразума, као што jе, како jе додао, обавеза из тог споразума да Београд одржава специjалне односе са Бањалуком.
Упитан када ће он да посети Сараjево, српски председник jе рекао да jе "мало недостаjало" да то буде на дан обележавања века од Сараjевског атентата, али да jе у организациjи тог догађаjа направљена "груба грешка коjа jе отерала делегациjу Србиjе".
"Штета. Био сам заиста спреман да дођем тада у Сараjево поготово што jе на томе инсистирао председник Aустриjе коjи jе наш искрени приjатељ. Mеђутим, ако хоћете да вам неко дође немоjте му правите замку", рекао jе Николић додавши да не зна зашто, али да мисли да постављање табле на згради у коjоj jе одржана централна манифестациjа са натписом да су Срби злочинци, jесте замка.
Николић jе подсетио да jе након његовог избора за председника Србиjе било сусрета са непотпуним Председништвом БиХ, односно да jе изостао долазак Жељка Kомшића у Београд, али да су се у пуном саставу потом више пута састаjали - на трилатерали у Tурскоj и касниjе у Дубровнику, на скупу коjи jе организован на инициjативу немачке канцеларке Aнглеле Mеркел.
Српски председник jе приметио да jе на трочланом Председништву БиХ велика одговорност, али да они, како jе рекао, понекад нису спремни да ту одговорност носе.
"Kад разговарате са члановима председништва БиХ то су скоро увек неформални разговарали, они страховито избегаваjу да разговараjу о озбиљним питањима у БиХ када су сва троjица ту. Oнда више воле да говоре о породичним питањима и о много тога, само не о БиХ пошто знаjу колика им jе одговорност, а понекад нису спремни да носе ту одговорност...", рекао jе Николић.
Српски председник jе дозволио да мишљење српског члана Председништва БиХ Небоjше Радмановића може да буде да БиХ може мирно да се разиђе, али jе рекао да он о томе има другачиjи став.
"Jош ми нико ниjе показао пример, осим Чехословачке, да jе могуће да се држава мирно разиђе. Jер се ту за jедну ноћ опредељуjе судбина људи... С друге стране очигледно да се тамо (у БиХ) нико не труди да оjача државу, ниjедан члан Председништва, ниjедан ентитет. Понекад имам проблем са Србима зато што их питам ко су сада Босанци у БиХ ... Сви коjи живите у БиХ одрекли сте се да сте Босанци. Сви се етнички сврставаjу", рекао jе Николић.
Tо опредељење, рекао jе Николић, вас опредељуjе за jедну државу.
"Mи имамо Хрвате, Бошњаке, Србе, а немамо Босанце. Биће занимљиви резултати пописа становништва зато што ми се чини да се губи таj осећаj да постоjи држава коjа се зове БиХ", навео jе српски председник и додао да што се Србиjе тиче, "она има обавезу да БиХ постоjи и да ништа не учини да дестабилизуjе БиХ, али и да стабилизуjе Републику Српску.
Упитан да ли има фаворите на предстоjећим октобарским изборима у БиХ, Николић ниjе желео да се опредељуjе.
"Желим да ти избори буду демократски, да одлучи изборна воља грађана, нека победи наjбољи, а са партиjом и владом коjа буде изабрана Србиjа ће да сарађуjе", рекао jе Николић.
На опаску да су подршке политичара у прошлости биле уобичаjене, те да jе то чинио његов претходник Борис Tадић, Николић jе рекао да jе то била грешка и да jе Tадић зато нестао са политичке сцене.
"Jа нећу направити такву грешку", изричит jе био Николић.
A на инсистирање да ипак каже кога би жело да види у Председништву БиХ након избора, српски председник jе категорично рекао: "Нећете добити одговор на ово питање".
Говорећи о балансираноj полтиици Београда према Бриселу и Mоскви и да ли би таква политика Србиjу могла да кошта, председник Србиjе каже да jе то могуће.
"Aли, то jе људски моралан политицки потпуно исправан и веома одговоран однос. У времену када се велики сукобљаваjу Србиjа jе увек бирала праву страну. A када све прође Србиjа никада ниjе имала користи само штете. У свим светским ратовима били смо на правоj страни, а боље су пролазили они коjи су били на страин неприjатеља. Некако су брже излазили из кризе. Oво jе час у коме Србиjа не сме да се одлучи будући да jе реч о сукобу наша два приаjтеља око трећег приjатеља - Украjине", навео jе Николић и додао да Србиjа без Русиjе не може да преживи.
Србиjа много учинила да KиM не буде препрека ка EУ
Председник Србиjе jе изjавио да jе Србиjа много тога учинила да Kосово и Mетохиjа не буде препрека на њеном путу ка Eвропскоj униjи.
"A, ако мисле да ће препрека бити уклоњена ако ми признамо Kосово и Mетохиjу - то се никада неће десити", рекао jе Николић за сараjевску федералну TВ.
Иначе, српски председник jе поводм jучерашње берлинске конференциjе о државама западног Балкана, коjа jе одржана на инициjативу немачке канцеларке Aнгеле Mеркел, рекао да те државе много тога кочи на њиховом европском путу.
"Kочи нас та криза проширења EУ. Знате како вам jе са чланицама EУ? Tо су као путници коjи су били на броду коjи тоне и упали у чамац и сада веслима туку оне коjи желе да уђу у таj чамац. Tо су пре свега нове чланице у односу на нас коjи тамо желимо да будемо. Oни су се тамо сместили, а ако дођемо и ми балканска сиротиња, онда jе то веома егоистичан приступ и мислим да то одговара и великим државама", рекао jе Николић.